Miastenia gravis

Miastenia gravis, znana jest w teorii medycyny, również pod nazwą choroby Erba – Goldflama, czy miastenii rzekomoporaźnej.

krzyzPrzyczyną choroby są zaburzenia w przekazywaniu bodźców w odcinku nerwowo – mięśniowym. Układ immunologiczny, zamiast spełniać swoją rolę, czyli bronić organizm przed zagrożeniami, dokonuje ataku na receptory, czego konsekwencją jest nieprawidłowa praca mięśni. Nieprawidłowości, wywołane są istnieniem grasicy. Jest to gruczoł zlokalizowany tuż za mostkiem. Chorym, gruczoł ten rozrasta się, pojawiają się również guzy.

 

Choroba, należy do grupy chorób nabytych, dziecko może zarazić się nieodpowiednio spełniającymi swoją funkcję przeciwciałami, już w łonie matki.

Najczęstszym objawem choroby, jest osłabienie mięśni.

Miastenia gravis, bardzo często jest trudna do rozpoznania, szczególnie wówczas, gdy objawy maja łagodny przebieg i zdarzają się przerwy pomiędzy ich występowaniem. Do postawienia prawidłowej diagnozy, należy obejrzeć mięśnie znajdujące się wokół oczu, gdzie oznaki choroby występują najczęściej. Ponadto, niezbędnym jest przeprowadzenia specjalistycznego badania krwi mającego za zadanie wykryć przeciwciała kierowane przeciwko receptorom acetylocholiny.

Zdiagnozowanie choroby jest dosyć trudne, głównie z uwagi na mało charakterystyczne objawy.

Leczenie, polega na podawaniu leków z zawartością acetylocholinesterazy, enzymu odpowiadającego za rozkład acetylocholiny. Stosowanymi również są leki immunosupresyjne. Jednak najczęściej grasica musi zostać po prostu usunięta.