Mic

MIC należy do chorób kardiologicznych, a najbardziej charakterystyczną jej oznaką są silne bóle w górnej części klatki piersiowej lub przy mostku nasilające się po wysiłku fizycznym, ale występujące też podczas snu. Atakuje przeważnie mężczyzn po 50 roku życia, ale też kobiety w okresie menopauzalnym.

choroby-sercaObjawem MIC jest rozprzestrzeniający się od lewej części ciała ból. Promieniuje on przez żebra, ramiona, barki aż do rąk i palców dłoni. Może też rozchodzić się od strony lewej do karku, pleców, przez łopatki aż do prawego ramienia. Bólowi towarzyszą napady duszności trwające kilka sekund lub minut i równie szybko mijają. Skutkiem tych symptomów jest znacznie pogorszenie standardu życia, szczególnie pod względem samopoczucia i stanu fizycznego chorego. MIC powoduje, że okresy bólu nie powodują zmian w akcji serca, ani w ciśnieniu krwi. Ciężki przypadek tej choroby może zakończyć się dla chorego zawałem serca.

Najczęstszą z przyczyn pojawiania się MIC jest miażdżyca tętnic wieńcowych. Powoduje ona zawężanie światła tętnicy, przez co krew pompowana do serca przepływa w małej ilości i transportuje znacznie mniej niezbędnego tlenu do serca. Innymi przyczynami są m.in. schorzenia serca typu niedomykalność zastawek, zapalenie tętnic wieńcowych lub też chwilowy skurcz tętnic wieńcowych. Jednym z czynników sprawczych MIC są też obciążenia genetyczne, gdyż choroba ta może być dziedziczna. Także nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca oraz niezdrowy tryb życia są powodami pojawienia się dusznicy bolesnej.

Objawy nie zawsze są typowe jedynie dla opisywanej tu choroby, dlatego istotne jest wykonanie szeregu badań obrazowych, aby diagnoza mogła zostać postawiona prawidłowo. Do badań należy m.in. EKG, UKG, EKG metodą Holtera, czy elektrokardiograficzna próba wysiłkowa lub koronarografia.

Jeżeli chodzi o leczenie to głównym jego elementem jest farmakoterapia. Niezwykle ważne są badania okresowe prowadzone systematycznie, aby określić skuteczność prowadzonej terapii.

MIC, to skrócona nazwa choroby Morbus ischaemicus cordis, znanej w języku polskim pod nazewnictwem dusznica bolesna. Charakterystycznymi choroby są napady bólowe w pobliżu serca i mostka.

Choroba powstaje, wówczas, gdy zbyt mała ilość tlenu dociera do serca.

Powodem takiego stanu rzeczy, jest zwężenie tętnic, które w bezpośrednio sposób uniemożliwia dopłynięcie całej ilości krwi bogatej w tlen, do serca.

Oprócz, wspomnianego bólu, objawami choroby jest również duszność, nadmierne pocenie się, ból odczuwalny w klatce piersiowej po wykonaniu wysiłku fizycznego, mdłości, zawroty głowy, nudności, odczucie nieuzasadnionego niepokoju, drętwienie kończyn.

 

Jeżeli, zostaną zauważone któreś z objawów, należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż morbus ischaemicus cordis, często jest stanem przedzawałowym.

W leczeniu, najważniejszym jest zmiana stylu życia, wprowadzenie większej ilości ruchu, odpowiedniej diety, rezygnacja z palenia papierosów. Jako leczenie farmakologiczne, wprowadzane są leki z grupy nitrogliceryny, beta – adrenolityki. W przypadku braku skuteczności w leczeniu lekami farmakologicznymi, zastosowanie ma leczenie chirurgiczne. Można zastosować, takie zabiegi, jak: angioplastymę lub chirurgiczną operację pomostowania tętnic, polegającą na wszczepieniu protez naczyniowych lub fragmentów naczyń krwionośnych.