Międzybłoniak opłucnej

Jest to rak złośliwy, którego komórki znajdują się w tzw. mesothelium, czyli tkance (membranie, worku ochronnym) wyściełającej jamę opłucnej.

doktorTa natomiast stanowi ochronę dla płuc. Mesothelium ma za zadanie produkcję płynu „smarującego”, aby ułatwić pracę płucom. Komórki nowotworu, znajdujące się w tej tkance, ulegają nieprawidłowym podziałom, przez co zatraca ona swoje funkcje i może doprowadzić do nieprawidłowości w funkcjonowaniu płuc. Znane są również przypadki przerzutów do innych narządów, głównie otrzewnej i opłucnej.

Międzybłoniak opłucnej jest rzadko spotykanym nowotworem, a najczęściej dotyka mężczyzn w wieku 35-45 lat. Parametry te wynikają z czynników sprawczych tejże choroby. Są to mianowicie warunki pracy w narażeniu na substancje szkodliwe, takie jak azbest, pyły budowlane i inne. Z tego też względu w grupie ryzyka znajdują się byli pracownicy kolei, stoczniowcy, pracownicy przemysłu budowlanego, azbestowego czy mechanicy pojazdów.

Objawy, które towarzyszą pojawieniu się tego nowotworu, to duszności i bóle w klatce piersiowej, znaczna utrata wagi, obrzęk klatki piersiowej, niedokrwistość oraz wysoka gorączka, a także kaszel i rzężenie podczas oddychania. Niestety objawy te ukazują się wiele lat po narażeniu na czynniki szkodliwe.

Wyróżnić można dwie formy choroby, a mianowicie ograniczoną i rozległą. Pierwsza z nich jest typem łagodniejszym, gdyż dotyka jednego worka opłucnowego, nie daje przerzutów i rośnie dość wolno. W przeciwieństwie do drugiego typu, który charakteryzuje się szybkim wzrostem, a z czasem nawet powodowaniem ucisku na płuca.

W jaki sposób rozpoznać objawy choroby jak najwcześniej?

Istotna jest poprawna diagnoza postawiona przez lekarza oraz wykonanie szeregu badań. Nieodzownym elementem jest wywiad z pacjentem, który może pomóc w rozpoznaniu ważnej przyczyny, a mianowicie kontaktu z azbestem. Badania wspomagające diagnozę, to przede wszystkim badania obrazowe układu oddechowego oraz klatki piersiowej. Największą dokładność diagnozy uzyskuje się jednak na podstawie badania pobranego wycinka guza.

Ten typ nowotworu jest niezwykle trudny do wyleczenia, a metodą najbardziej skuteczną pozostaje leczenie chirurgiczne. Rozległa postać międzybłoniaka warunkuje całkowitą resekcję płuca i zaatakowanej opłucnej, zwaną pleurektomią. Jako terapię współtorową stosuje się radioterapię i chemioterapię.