Mięsak macicy

Mięsakiem macicy jest nowotwór złośliwy nienabłonkowy.

lekarzMięsaki macicy niewielkich rozmiarów, mogą ze swojej strony nie dawać żadnych objawów. Dopiero te znacznej wielkości, przynoszą objawy. Dlatego też, gdy kobieta zaobserwuje u siebie objawy w postaci krwawień, plamień pojawiających się pomiędzy cyklami miesiączkowymi lub po menopauzie, upławów z pochwy, bólu zlokalizowanego w pobliżu miednicy, który pojawia się bez konkretnej przyczyny, dreszczy oraz podwyższonej temperatury ciała, zbyt obfitych krwawień, powinna niezwłocznie udać się do swojego lekarza ginekologa.

 

Źródło choroby nie jest przez medyków do końca poznane. Natomiast, znane są czynniki, które mogą przyczyniać się do powstawania mięsaków macicy. Do takich czynników należy stosowanie zabiegów radioterapii głównie w okolicach miednicy, stosowanych w leczeniu nowotworów, zaburzenia rozwojowe narządów płciowych, które pochodzą jeszcze z życia płodowego.

Prawidłowa diagnoza i rozpoznanie, następuje u lekarza ginekologa, podczas rutynowej kontroli oraz wykonania USG brzucha. Celem otrzymania dokładniejszych wyników, wykonywane jest badanie przezpochwowe, które należy wykonać przy pomocy specjalistycznej sondy.

Mięsaki macicy, powinny być usunięte w przebiegu zabiegu chirurgicznego.

Podczas operacji, wielokrotnie niezbędne jest usunięcie zmian nowotworowych wraz z całą macicą. Ponadto, wykonywane jest badanie całej jamy brzusznej, celem wykluczenia przerzutów do innych narządów.

Po wykonanym zabiegu operacyjnym, wskazane jest stosowanie zabiegów radioterapii, chemioterapii, czy też terapii hormonalnej.

U połowy chorych, występują nawroty choroby.