Molle

Inaczej nazywany też włókniakiem miękkim, stanowi pewnego rodzaju nowotwór skóry.

doktorNiewielkich rozmiarów guzek jest widoczny gołym okiem, gdyż jest on albo zmianą pojedynczą, albo gromadną. Miejsca występowania tego nowotworu to przeważnie zgięcia skóry na ciele, czyli powłoki brzuszne, kark, pachwina, szyja i inne. Molle, jako zmiana o łagodnym podłożu rakowym, wywodzi się z elementów skóry właściwej, a szczegółowo z warstwy tkanki łącznej.

Plamki, które pojawiają się jako symptom tej choroby, są początkowo koloru brązowego i niewielkich rozmiarów. Niestety przyczyna pojawiania się tych zmian skórnych nie jest do końca znana specjalistom. Mimo licznych badań nad tym zagadnieniem, można jedynie podać prawdopodobne czynniki wpływające na pojawienie się pierwszych objawów opisywanej tu choroby.

Umiejscowienie zmian skórnych świadczyć może, że wszelkiego rodzaju przetarcia, otarcia i wysoka temperatura oraz gromadzenie się potu, są czynnikami sprzyjającymi pojawienie się plam oraz guzków. Istotne znaczenie ma zatem higiena osobista na odpowiednim poziomie i zapobieganie otarciom miejsc szczególnie narażonych.

Jeżeli chodzi o objawy, to można określić, że molle charakteryzują się niewielkimi guzkami. Zmiany te nie są bolesne, nie powodują bólu przy codziennych czynnościach, jednak w pewnych sytuacjach może dochodzić do ich uszkadzania, a dalej prowadzi to do szeregu powikłań. Specyficzny wygląd guzka, bądź guzków, rozpoznawalny jest jednoznacznie przez lekarza, jako molle, dlatego ważna jest profilaktyka oraz reagowanie w szybkim tempie na zauważone przez chorego zmiany.

Pojawienie się guzka to jedyny objaw zaatakowania przez ten nowotwór. Ważne zatem, aby dokładnie obserwować swoje ciało i wiedzieć, jakiego rodzaju zmian się spodziewać.

Najczęściej rozmiary narośli nie przekraczają 1 cm. Kolor guzka jest cielisty z tendencją do brązowienia, a kształt różnorodny, przeważnie owalny lub podłużny.

Owa bezbolesność zmiany może opóźniać prawidłową diagnozę, dlatego samokontrola ciała jest tak istotna. Bezbolesność również powoduje, że zmiany te nie muszą być leczone, chyba że w wyniku uszkodzenia ich powłoki dojdzie do rozszerzania się zapalenia oraz przysporzy to bolesności podczas codziennego życia. Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza. Leczenie przebiega chirurgicznie, przy pomocy skalpela, podgrzanej igły, ciekłym azotem lub coraz częściej laserowo.