Mononeuropatia

Mononeuropatia, to neuropatia dotykająca tylko jednego neuronu. Choroba opiera się głównie na zaburzeniach w odbiorze i przekazie informacji odbywającej się przez komórki nerwowe.

doktorWówczas, gdy chorobie podlega nerw zlokalizowany w nadgarstku, choroba nosi nazwę zespołu cieśni nadgarstka, natomiast, gdy obejmuje nerw znajdujący się w łokciu – jest to zespół ciasnoty kanału nerwu łokciowego.

 

Objawy mononeuropatii, ograniczają się swym zasięgiem do kończyny, której nerw jest zaatakowany. Są nimi: odczuwanie silnego bólu, parestezje, mrowienie, drętwienie, utrata czucia, niedowład, nie występuje proces pocenia się.

Najbardziej charakterystyczną częścią objawów choroby jest szybkość ich pojawiania, mogą pojawić się znienacka.

Postawienie prawidłowej diagnozy dotyczy szczegółowego wywiadu przeprowadzonego przez lekarza z pacjentem, celem ustalenia przyczyn występujących dolegliwości. Lekarz wykonuje badanie mięśni i nerwów.

Niezbędnymi, jest wykonanie badań: elektromiografii, badania szybkości przewodnictwa nerwowego, badanie rentgenowskie, tomografie komputerową, rezonans magnetyczny, badanie krwi.

Leczenie mononeuropatii ukierunkowane jest na umożliwienie w miarę normalnego korzystania z chorej części ciała. NA samym początku ustala się przyczynę choroby i stara się ją usunąć.

Stosowane są również terapie mające usprawnić część ciała objętą stanem chorobowym. Do tego typu terapii, należy fizjoterapia, terapia immunosupresyjna, w zastosowaniu są również leki działające przeciwbólowo, również zabiegi chirurgiczne w przypadku pojawienia się guzów.