Mózgowe porażenie dziecięce

Mózgowe porażenie dziecięce to uszkodzenie mózgu dziecka o charakterze niepostępującym.

krzyzDo mózgowego porażenia dziecięcego, może dojść już w łonie matki, jednak najczęściej dochodzi do niego podczas porodu lub w pierwszym okresie życia dziecka.

Istnieje duża ilość przypadków, w których objawy nie ujawniają się w pierwszych miesiącach życia dziecka, dopiero później.

Jako pierwsze, występują zaburzenia snu, połykania, ssania, czy skrywanie kciuka w zamkniętej dłoni. Bardzo wyraźnym jest również napięcie mięśniowe rączek i nóżek.

Czynnikami, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na mózgowe porażenie dziecięce, to zbyt wczesny poród, noworodki posiadające niską masę ciała, istotne są również czynniki genetyczne, wpływ ma palenie papierosów przez kobietę będącą w ciąży, spożywanie alkoholu, ciąża mnoga, czy przewlekła choroba płuc, stany niedotlenienie u niemowlaka.

Mózgowe porażenie dziecięce w medycynie, przyjmuje postaci kliniczne jako porażenie połowicze, obustronne porażenie połowicze, obustronne porażenie kurczowe, postać móżdżkowa.

Diagnoza zostaje postawiona na podstawie oceny ruchów o odruchów niemowlaka.

Oceny takiej dokonując lekarze. Ponadto, dziecko poddawane jest również licznym badaniom specjalistycznym,

Ważnym jest wczesne rozpoznanie i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Leczenie choroby, prowadzone jest przez wielu lekarzy. Głównym, jest lekarz neurolog, który wydaje decyzję na temat stopnia oraz rodzaju porażenia. Ponadto, niezbędne są konsultacje ze specjalistami w ortopedii i rehabilitacji.