Nadczynność hormonalna jąder

Nadczynność hormonalna jąder polega na zwiększonej produkcji hormonów męskich – testosteronu. Hormon odpowiedzialny jest za libido oraz utrzymywanie drugorzędnych cech płciowych męskich. Główną przyczyną jest guzowaty rozrost tkanki gruczołowej jądra.

krzyzNadczynność hormonalna jąder pojawia się w okresie życia człowieka przed okresem pokwitania, co w efekcie powoduje zbyt wczesne dojrzewanie płciowe chłopców. Jednak, coraz częściej spotykana jest również u panów w „średnim wieku”. Objawy, związane z chorobą, mogą być odmiennie zinterpretowane, co może odwlec fakt podjęcia leczenia.

Objawy charakterystyczne to zbyt duży rozwój narządów płciowych męskich oraz zbyt wczesny drugorzędowych cech płciowych – moszyny, prącia. Również w zachowaniu chorego zauważalna jest agresja. Dodatkowymi objawami jest nadmierne owłosienie ciała, nadmierny popęd seksualny.

Rozpoznanie nadmiernej czynności hormonalnej jąder, rozpoznawane jest w specjalistycznych klinikach, poprzez szczegółowe badania medyczne. Następnymi krokami, jakie medycyna umożliwia, to usunięcie guza, który jest nadczynny hormonalnie lub jego naświetlanie, celem nie dopuszczenia do powstania postaci złośliwej.

W przypadku nie podjęcia żadnych kroków, celem wyleczenia, w miejscu chorobowo zmienionym może pojawić się rak. Charakterystycznymi cechami jest początkowa bezbolesność, która z czasem przeradza się w raka z przerzutami. Równocześnie pacjent przyjmuje preparaty hormonalne, które powodują spadek stężenia męskich hormonów płciowych.