Nadczynność przytarczyc

Nadczynność przytarczyc, polega na zwiększonym wytwarzaniu hormonów, które produkowane są przez przytarczyce. Należą do nich: parahormony.

lekarzPrzytarczyce są małymi gruczołami położonymi obok gruczołu tarczycy. Odpowiedzialne są za prawidłową gospodarkę wapniową.

Objawami nadczynności są bóle odczuwalne w kościach, wrażliwość na uścisk, osteoporoza, której towarzyszy powstawanie torbieli kostnych, złamania kości, krew pojawiająca się w moczu, zwiększona częstotliwość wydalania moczu, pojawiają się również zaburzenia w łaknieniu, wymioty i nudności, zaparcia, depresja.

Istnieją przypadki, gdzie nadczynność przytarczyc przebiega bezobjawowo, a istnienie choroby odkrywane jest przez przypadek.

Leczenie choroby może przebiegać w dwójnasób. W przypadku istnienia gruczolaków przytarczyc, niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Natomiast, jeżeli mowa o nadczynności o charakterze wtórnym – niezbędnymi w leczeniu są leki farmakologiczne. Towarzyszącym specjalistycznemu leczeniu, powinna być dieta uboga w wapń oraz wypijanie odpowiedniej ilości płynów, celem zapobieżenia pojawiania się kamieni nerkowych. Natomiast z jadłospisu należy wyeliminować potrawy ostre i przesadnie przyprawione, gdyż te mogą podrażniać żołądek, co w konsekwencji może doprowadzić do pojawienia się wrzodów żołądka.

Podczas zastosowania leczenia farmakologicznego, podawane są diuretyki, które zwiększają wydalanie sodu i wapnia z organizmu. W przypadku leczenia przełomu hiperkalcemicznego, niezbędnym jest podawanie kalcytoniny, sterydów i bisfosfonianów.