Nerwiak zarodkowy współczulny

Nerwiak zarodkowy współczulny, to guz o charakterze złośliwym, składający się z komórek współczulnych układu nerwowego. Choroba pojawia się u dzieci do lat 4. i jest zaliczana do najczęściej spotykanych nowotworów wieku dziecięcego.

krzyzGuz, może przyjmować różne lokalizacje. Może znajdować się w szyi, oczodołach lub gałkach ocznych, w klatce piersiowej, jamie brzusznej, miednicy, okolicach znajdujących się przy kręgosłupie.

Z uwagi na możliwość różnej lokalizacji, możliwe jest również zróżnicowanie występujących objawów. Objawami są zaparcia, zastój moczu, osłabienie mięśni kończyn, zaniki mięśni, porażenie kończyn, zaburzenia w odczuwaniu apetytu, duszność, kaszel, zaburzenia połykania, istniejący obrzęk szyi, wymioty, nudności, wytrzeszcz gałek ocznych, zez, krwawienia do siatkówki.

Diagnoza, polega na znalezieniu u pacjenta obecności substancji biologicznych wydzielanych przez nerwiaki lub też produktów ich przemiany materii. Rutynowym, powinno być wykonanie badania polegającego na wykryciu istnienia przerzutów.

Leczenie, opiera się na wykonaniu zabiegu chirurgicznemu polegającemu na usunięciu guza.

Choroba wcześnie rozpoznana u małych dzieci, daje możliwość na dobre rokowania. Nie znalezienie u dziecka po 3 latach od operacji, przerzutów, uznawane jest za wyleczenie z choroby.