Nerwica

Pacjent może odczuwać ból fizyczny, lecz mimo dokładnego przebadania nie znaleziono nic w ciele człowieka, co mogłoby go wywołać. Przyczyną może być nerwica.

zaburzeniaNerwica należy do grona chorób psychosomatycznych i jest bezpośrednio związana z chorobami układu nerwowego. Na układ nerwowy składają się układ współczulny i przywspółczulny. Działają one na zasadzie przeciwieństw, po to aby nasz organizm funkcjonował w jak największej harmonii. Jeżeli, jeden z układów powoduje przyspieszenie akcji serca, to następny działa spowalniająco, w konsekwencji czego rytm serca zostaje wyrównywany.

Nerwica powstaje na zasadzie nadmiernego pobudzenia jednego z układów oraz gdy jednocześnie drugi układ nie nadąża z zahamowaniem tej reakcji.

Objawy nerwicy mogą być przeróżne i z reguły uzależnione jest to od tego, który organ wewnętrzny zostanie narażony na wadliwą pracę układów.

  • Ból brzucha występujący przy nerwicy, ma charakter kłujący, pojawia się nagle.
  • Wymioty i nudności mogą wynikać z pojawienia się sytuacji stresowych – ich czas trwania może dochodzić nawet do kilku dni, tygodni.
  • Pojawianie się biegunki, charakterystyczne jest przed egzaminem, rozmową kwalifikacyjną.
  • Zaparcia nie ustępujące pomimo stosowania diet bogatych w błonnik.

Najlepszym lekarstwem jest unikanie sytuacji stresowych i lękowych, które mogą powodować zdenerwowanie.

Jednak, jeżeli takie działania nie skutkują, niezbędna będzie wizyta u specjalisty psychologa lub psychiatry (uzależnione od stadium zaawansowania choroby). Długość terapii uzależniona jest głównie od przyczyn i zaawansowania choroby. Nie bez znaczenia jest również pełna współpraca pacjenta z lekarzem specjalistą i „otwarcie” się przed nim. Pozwoli to na ustalenie źródła choroby.

Nerwice, zwane są również zaburzeniami nerwicowymi. Ich przyczyn może być co najmniej kilka. Warto podkreślić, iż nerwica jest coraz częściej spotykaną chorobą wśród społeczeństwa, śmiało można ją nazwać chorobą cywilizacyjną.

Źródłem zachorowania na nerwicę, może być przeżywany codziennie stres, jakieś niepożądane wydarzenie z życia człowieka, szczególnie to niespodziewane, przykre. Nie ma tendencji, co do wieku człowieka chorego na nerwicę – mogą być to już nawet dzieci, osoby w wieku dojrzewania. Wszystko uzależnione jest od osobowości człowieka, a co z tym związane również od otaczającego go świata, nastawienia najbliższych.

Nerwica, która jest schorzeniem krótkotrwałym, będącym chwilową reakcją na jakieś wydarzenie, nie wymaga leczenia. Natomiast zaburzenia nerwicowe trwające dłuższy okres czasu i mające charakter przewlekły nie mogą być bagatelizowane i trzeba skierować się z tym problemem do lekarza specjalisty.

Pod pojęciem nerwicy nie kryje się tylko jedna choroba, posiadająca jedno źródło – jest to szereg schorzeń mających różne przyczyny. Przykładowo nerwicą może być zaburzenie lękowe i przyjmować postać fobii (lęk przed lataniem samolotem, klaustrofobia), zaburzenie obsesyjno – kompulsywne, nerwica depresyjna związana ze spadkiem samopoczucia, nastroju itp.

Z uwagi na tak dużą różnorodność nerwic, można wymienić sporo objawów, którymi charakteryzuje się ta choroba. Mogą to być napady paniki, płaczu, zaburzenia koncentracji, niemożność obiektywnej oceny sytuacji, natręctwa pojawiające się w myślach, przygnębienie, apatia, problemy z zasypianiem, bóle, drżenie kończyn, zawroty głowy, nadpotliwoć…oraz wiele, wiele innych.

Leczenie nerwic powinno rozpocząć się od psychoterapii behawioralnej.

Ta metoda lecznicza pozwala zmienić pogląd na określoną sytuację, problemy, ponadto może wyeliminować bodźce które powodują powstawanie lęków. Równorzędnie, prowadzone jest leczenie lekami z apteki. Stosowanymi lekami farmakologicznymi są leki z grupy leków uspokajających, w razie potrzeby również leki antydepresyjne.