Neuralgia trójdzielna

Neuralgia trójdzielna, to choroba znana w teorii medycyny również pod nazwą nerwobólu nerwu trójdzielnego.

doktorChoroba wywołuje ból twarzy charakteryzujący się pewną okresowością napadowością, jest jednak krótkotrwały, ale bardzo silny. Ból wywołuje grymasy pojawiające się na twarzy, głównie w okolicach nerwu trójdzielnego odpowiedzialnego za unerwienie spojówki błony śluzowej nosa, języka, skóry twarzy, mięśni żwaczy.

 

Pojawiające się bóle, związane są zaburzeniami w pracy nerwobólu nerwu trójdzielnego, głównie na styku naczyń krwionośnych z nerwem.

Przyczyna problemów, to starzenie się organizmu człowieka, współistnienie stwardnienia rozsianego oraz innych chorób, które prowadzą do uszkodzeń osłonki mielinowej. Choć za źródło choroby może być odpowiedzialna obecność guza uciskającego na nerw.

Jeżeli, wykluczone jest istnienie guza, to odczuwalny ból, wywołany musi być bodźcem. Bodźcami, wywołującymi ból mogą być czynności życia codziennego, przykładowo golenie się, jedzenie, picie, mówienie, robienie makijażu, nawet zwykły uśmiech może wywołać ból.

Ból, o którym tutaj mowa, jest krótkotrwały, może być łagodny, ale w niektórych przypadkach bywa ostry. Ból, dotyczy policzków, szczęki, zębów, dziąseł, ust, oczu, czoła. Bólowi, mogą towarzyszyć objawy w postaci łzawienia, wycieku z nosa, ślinotoku, zaburzeń słuchu i smaku, skurcze mięśni twarzy.

Podstawą postawienia diagnozy, jest wywiad lekarza z pacjentem. W takim wywiadzie lekarz dowiaduje się jakiego rodzaju ból towarzyszy choremu, gdzie jest zlokalizowany oraz jakie czynniki go wywołują. Następnym krokiem, jest poddanie pacjenta badaniom neurologicznym, wykonuje rezonans magnetyczny głowy.

Neuralgia trójdzielna uleczalna jest przy zastosowaniu leków o działaniu przeciwpadaczkowym i przeciwkurczowym. Wielokrotnie, istnieją przypadki uodparniania się pacjentów na leki, wówczas niezbędnymi jest wykonanie zabiegów chirurgicznych.