Niedobór hormonu tarczycy

W teorii medycyny, niedobór hormonu tarczycy zwany jest również niedoczynnością tarczycy.

problemyTarczyca, należy do organu zlokalizowanego poniżej krtani i odpowiedzialna jest za wytwarzanie hormonów. Hormony, określane są nazwami T3 i T4 – stanowią związki jodu. Tarczyca, do prawidłowego wytwarzania hormonów i działania, potrzebuje dostarczanego z zewnątrz jodu. Jednak, jego poziom powinien być odpowiedni, nie za wysoki, gdyż, jego nadmiar może również powodować nadczynność gruczołu tarczycy.

Za odpowiednią pracę tarczycy, odpowiedzialne jest działanie przysadki mózgowej i podwzgórza – organy znajdujące się w mózgu.

Niedobór hormonu tarczycy, może być spowodowany wieloma chorobami. Jeżeli, dojdzie do uszkodzenia gruczołu tarczowego, to niedoczynność, zwana jest pierwotną. Natomiast, jeżeli źródłem, jest problem z działaniem przysadki mózgowej – taką niedoczynność nazywa się wtórną.

Przyczyną niedoboru hormonu tarczycy, najczęściej spotykanym u pacjentów, jest zapalenie tarczycy, zbyt mała ilość jodu znajdującego się w środowisku, wycięcie gruczołu tarczycy: w części lub całkowicie. Przy niedoborze tarczycy, można również mówić o wrodzonych przyczynach – jeżeli matka chorowała na niedoczynność tarczycy i nie była leczona. Przyczyną może być również leczenie napromieniowaniem okolic szyjnych (w przypadku występowania nowotworów).

Objawy niedoboru hormonu tarczycy, to spowolnienie wszelkich procesów w organizmie, którego główną przyczyną jest obniżenie przemiany materii. Kolejnymi objawami jest wzrost masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, senność, brak tolerancji nadmiernego wysiłku, zwiększona podatność włosów na łamanie i wysuszenie z tendencją do wypadania, szorstkość i bladość skóry, jej rogowacenie. Objawy, dotyczą również pracy układu pokarmowego, następuje jego zahamowanie, czego skutkiem mogą być zaparcia, w dalszej konsekwencji niedrożność przewodu pokarmowego, u kobiet mogą występować zaburzenia w miesiączkowaniu.

Rozpoznanie niedoboru hormonu tarczycy, następuje poprzez przeprowadzenie u pacjenta odpowiednich badań laboratoryjnych, głównie chodzi o odpowiedni poziom TSH oraz tyroksyny zawartej w surowicy krwi. Kolejnymi badaniami jest stwierdzenie wysokości stężenia przeciwciał prztarczycowych w krwi, USG tarczycy, jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej, EKG.

Leczenie niedoboru hormonu tarczycy, polega na podawaniu preparatów zawierających tyroksynę. Specjalistą, w dziedzinie leczenia niedoboru hormonu tarczycy, jest endokrynolog.