Niedobór oreksyny

Oreksyny A i B, bo takie można wyróżnić, są neuropeptydami syntezowanymi w okolicach podwzgórza. Mają zdolność docierania do różnych części organizmu, co z tym związane, odpowiadają za regulację licznych procesów.

Za co odpowiedzialne są oreksyny?

problemyyFunkcje, które pełnią w organizmie, to regulacja odczuwania łaknienia, wydzielania hormonów, odpowiedzialność za sen. Prawdziwym jest stwierdzenie, że oreksyny pełnią integralną funkcję w przekazywaniu i odbieraniu informacji o stanie odżywiania organizmu oraz równowagi energetycznej. One odpowiadają za stopień odczuwania apetytu, spalanie tkanki tłuszczowej.

Niedobory oreksyn, z uwagi na poważną rolę, jaką pełnią w organizmie, mogą przynosić poważne w skutkach konsekwencje. Oto niektóre z nich: zaburzenia w metabolizmie, problemy w działaniu układu pokarmowego, nieodczuwalnie apetytu, odczuwanie zbyt wzmożonego apetytu, niekontrolowane przytycie, brak możliwości zrzucenia wagi, bezsenność, nadmierna senność, przewlekłe zmęczenie. Każde odchylenie od normy, może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na depresję, konsekwencją czego mogą być myśli lub próby samobójcze. Niedobory oreksyn mogą spowodować problemy hormonalne oraz zaburzenia procesów, które reguluję hormony.

Leczenie niedoborów oreksyn obecnie nie można leczyć. Środki, które mogłyby uzupełnić niedobory, są w fazie badawczej.

Opracowanie leku w przyszłości, może przyczynić się do skutecznego leczenia bezsenności, otyłości, problemów z nadwagą, zaburzeń hormonalnych, których przyczyną są niedobory oreksyn.