Niedobór snu

Każda istota ludzka, powinna przespać pełnych siedem godzin dziennie. Jest to minimum, którego nieprzestrzeganie w dłuższym okresie czasu może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.

problemyyPrzyczyn niedoboru snu jest tyle, ile ludzi stąpa po ziemi, może to być praca, choroba, impreza oraz wiele, wiele innych powodów. Jeżeli, braki snu występują sporadycznie, to można to „nadrobić” na przykład przesypijąc odpowiednio dłuższą dawkę snu następnego dnia.

 

Dopiero nieprzestrzeganie odpowiedniej dziennej dawki snu utrzymujące się przez dłuższy okres czasu, może przynieść poważne w skutkach konsekwencje dla zdrowia organizmu ludzkiego. Co może należeć do konsekwencji?

Niedobory snu zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na Alzheimera, zaburzenia apetytu, problemy z normalnym funkcjonowaniem organizmu w ciągu dnia, przyspieszenie starzenia się mózgu, otyłość, cukrzyca, zaburzenia koncentracji i logicznego myślenia, podniesienie agresywności w zachowaniu, podenerwowanie.

Niedostatecznie wysypianie się , szczególnie u młodych osób, może skutkować pogorszeniem umiejętności uczenia się, zaburzeń w zapamiętywaniu i skupieniu się.

Poważne niedobory snu wpływają również w sposób obniżenia glukozy we krwi, organizm, jest bardziej podatny na infekcje i choroby. Brak snu, który przekracza 36 godzin, podobny w skutkach jest do konsekwencji po spożyciu alkoholu. Natomiast czas reakcji, wynosi już tylko 20 %.

Dwudobowy brak snu, skutkuje chaotycznością, poplątaniem i nielogicznością myśli. Człowiekowi robi się na przemian gorąco i zimno, pojawia się bolesność stawów i mięśni, zaburzeniom również podlega przemiana materii.