Niedoczynność hormonalna jajników

Niedoczynność hormonalna jajników, to przypadłość dotykająca kobiety, a jej głównym źródłem jest niedobór estrogenu i progesteronu.problemyy

Produkcja estrogenu, związana jest bezpośrednio z cyklem miesięcznym kobiety. Ich niedobór pojawia się u kobiet, które przechodzą menopauzę – jest to zjawisko normalne. Jednak, gdy jakiekolwiek niedobory pojawiają się u młodych dziewczyn, kobiet – prowadzi to do chorób metabolicznych.

Niedoczynność hormonalna jajników, objawia się poprzez zaburzenia w regularności miesiączkowania, może powodować niepłodność, niedorozwój w narządach płciowych, zmianę sylwetki na męską (przewaga wówczas w organizmie progesteronu – bardziej charakterystycznego dla mężczyzn), chorobowe zmiany skórne, osteoporozę, wysychanie śluzówki jamy ustnej i oczu, śluzówki układu moczowego, układu płciowego.

Wymienione objawy, są główną przyczyną niedoborów estrogenu. Jensza niedoczynność hormonalna jajników, związana jest również z niedoborem progesteronu – również wytwarzanego przez jajniki. Z niedoborami tego hormonu, związane są wahania nastroju, żylaki, depresja poporodowa, problemy z miesiączkowaniem, niepłodność.

Choroby, objawiają się poprzez uzupełnianie niedoborów hormonów.