Niedoczynność przytarczyc

Niedoczynność przytarczyc związana jest bezpośrednio z niedoborem w produkowaniu parathormonu. Za wytwarzanie tego rodzaju hormonu odpowiedzialne są przytarczyce. krzyzPrzytarczyce, to narządy niewielkiej wielkości, zlokalizowane koło tarczycy. Pathormon, który produkują pełni zasadniczą rolę w regulowaniu i „pilnowaniu” prawidłowego poziomu wapnia, a dodatkowo w połączeniu z witaminą D i kalcytoniną pełni odpowiedzialność za gospodarkę wapniowo – fosforanową.

Większe ryzyko na zachorowanie na niedoczynność przytarczyc, mają osoby, które miały przeprowadzoną już operację lub urazy szyi. Kolejnymi przyczynami występowania niedoczynności przytarczyc, jest ich niedorozwój, stosowana radioterapia w okolicach szyjnych, choroby autoimmunologiczne przytarczyc, czy przypadkowe ich usunięcie.

Objawami niedoczynności przytarczyc jest ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, przypominające bóle migrenowe, podenerwowanie, nadpobudliwość, niekontrolowane skurcze mięśni. W zaawansowanej fazie zachorowania, możliwe są napady padaczkowe, duszność, drętwienie i mrowienie odczuwalne w stopach, dłoniach. Forma przewlekła niedoczynności przytarczyc grozi występowaniem zaćmy, zaburzeń psychicznych u dzieci, większej podatności paznokci i włosów na łamanie, na naskórku zewnętrznym mogą pojawiać się przebarwienia, możliwe jest również znaczne wysuszenie skóry.

Głównym celem, który należy osiągnąć w leczeniu niedoczynności przytarczyc, jest uzyskanie odpowiedniego poziomu stężenia magnezu, wapnia i fosforu w surowicy krwi. Pacjentom, podawane są leki zawierające wapń i witaminę D. natomiast u tych, u których występują objawy drgawkowe i padaczkowe – leki zapobiegające drgawkom i uspokajające.

U chorych na przewlekłą formę niedoczynności przytarczyc, leczenie trwa do końca życia. Zażywanie leków łagodzi występowanie objawów. Pacjenci powinni pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków i wykonywaniu badań kontrolnych. W leczeniu istotne znaczenie ma również dieta chorego, powinna być bogata w produkty zawierające wapń i fosforany.