Niedomykalność zastawki mitralnej

Niedomykalność zastawki mitralnej, czyli „płytki” regulującej przepływ krwi z lewego przedsionka do lewej komory, jest znaczącą wadą mięśnia sercowego.

choroby-serca Skutkiem stanu odbiegającego od normy jest cofanie się krwi z komory do przedsionka. To natomiast wywołuje szereg niekorzystnych dla człowieka skutków, wśród nich migotanie przedsionków. Niedomykalność zastawki mitralnej należy do chorób przewlekłych, ale też może mieć charakter ostry. Drugi rodzaj jest dużo bardziej niebezpieczny dla życia chorego, gdyż nagłe i nasilone objawy mogą doprowadzić do szybkiego wzrostu ciśnienia w płucach i w konsekwencji do obrzęku płuc. Przyczyny przewlekłej postaci niedomykalności leżą w przebytych chorobach erca oraz schorzeniach systemowych, typu zapalnego, czy zwyrodnieniowego. Niewykluczone jest także pojawienie się wady w wyniku zażywania niektórych leków oraz, jako wady genetycznie dziedziczonej. Ostra postać niedomykalności pojawia się w wyniku zmian w samym aparacie zastawek.

Pojawiające się przy niedomykalności zastawki mitralnej objawy to przeważnie skutki cofania się krwi, czyli uczucie duszności, kołatanie serca, zmęczenie oraz trudności w przełykaniu.

Diagnoza tego schorzenia polega na wykonaniu serii badań obrazowych, wśród których nie może zabraknąć EKG, echa serca, czy też RTG klatki piersiowej.

W leczeniu niedomykalności zastawki mitralnej stosuje się przeważnie farmakoterapię, polegającą na stosowaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne, aby zmniejszyć ciśnienie płuc. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Ten wpis został opublikowany w serca dnia , przez .