Nowotwór złośliwy nadnerczy

Nowotwór złośliwy nadnerczy jest rzadko spotykaną formą raka, która rozwija się w korze nadnerczy.

doktorNadnerczami są dwa narządy zlokalizowane na szczycie nerek, kształtem przypominające piramidy.

Objawy nowotworu złośliwego nadnerczy, są różne, w zależności od czynności hormonalnej guza. Wówczas, gdy jest on czynny hormonalnie, objawy przypominają objawy zespołu Cushinga, ogólne objawy nowotworu wraz z przerzutami.

W przypadku znacznego wzrostu wagi, zanikania mięśni, pojawienia się fioletowych linii na brzuchu, zaokrąglenia twarzy, pojawienia się zarostu na skórze twarzy, powiększenia łechtaczki, zgrubienia rysów twarzy, zaniku miesiączki, kołatania serca, istnienia wysokiego ciśnienia, które przyczynia się do bólu głowy, spadku libido, powiększenia się piersi, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może to być nowotwór złośliwy nadnerczy.

Celem postawienia prawidłowej diagnozy, zlokalizowania guza, należy wykonać tomografie komputerową lub rezonans magnetyczny brzucha. Wyniki badań, pozwolą ustalić, czy istnieją przerzuty do innych narządów oraz czy będzie możliwe usunięcie guza za pomocą chirurga.

Wykrycie choroby we wczesnym stadium rozwoju, pozwala na całkowite wyleczenie. W leczeniu stosuje się zabieg usunięcia guza oraz przyjmowanie leków. Wówczas, gdy rak jest już w zaawansowanym stadium, niezbędne jest stosowanie długotrwałej chemioterapii.

Szanse na całkowite wyleczenie zależą i od stopnia zaawansowania choroby, i od wieku chorego.