Nowotwór złośliwy serca

Tego rodzaju nowotwór może mieć charakter pierwotny, często jednak stanowi przerzuty innego nowotworu do serca, np. białaczki.

doktorMimo rzadkiego występowania nowotworu o takim charakterze, śmiertelność chorych jest bardzo wysoka i dożycie roku stanowi rzadkość.

Wśród nowotworów złośliwych wyróżnić można mięsaka prążkowanokomórkowego (występujący głównie u dzieci), naczyniakowatego, a także chłoniaka.

Najwięcej nowotworów wtórnych serca wynika z przerzutów nowotworów płuc i piersi. Drogą limfatyczną komórki rakowe przemieszczają się w kierunku tego narządu i tam osadzają się w osierdziu i nasierdziu. Najmniej groźne, jeśli chodzi o dawanie przerzutów do serca, są jajniki, wątroba, jelito grube, żołądek, trzustka i nerki.

Prążkowanokomórkowe nowotwory złośliwe atakują najczęściej dzieci, a ich lokalizacja to cały obszar serca. Natomiast mięsak naczyniakowaty zlokalizowany jest przeważnie w prawym przedsionku serca i tworzy się z komórek wyściełających naczynia krwionośne, a w dalszym etapie upodabnia do tych naczyń. Objawy w obu przypadkach podobne są do objawów innych chorób serca, czyli pojawiają się bóle w klatce piersiowej, kaszel z krwiopluciem, płytki oddech, zmęczenie, zaburzenia pracy serca, a dalej może dojść do spadku masy ciała, zatoru płucnego, udaru mózgu, niewydolności serca i w końcu do zgonu chorego.

Jeśli chodzi o możliwości diagnostyczne w praktyce wykrywania nowotworów złośliwych serca, to można opierać się głównie na technikach obrazowych, typu tomografia komputerowa, echokardiografia oraz rezonans magnetyczny.

Te badania pozwalają na ustalenie lokalizacji nowotworu, obszaru, który zajął, charakteru zmian oraz morfologii. Przy guzach naciekających szczególnie wskazany jest rezonans, z uwagi na lepszy wgląd w sytuację w obrębie serca.

Jeżeli diagnoza potwierdzi istnienie złośliwego nowotworu serca pozostaje jedynie leczenie objawowe oraz paliatywne. Chemioterapia, radioterapia, czy leczenie operacyjne nowotworu ma prowadzić tylko do łagodzenia objawów oraz zmniejszenia cierpień pacjenta, gdyż całkowite usunięcie raka z tego narządu nie jest nigdy możliwe. Jako leczenie wspomagające stosuje się tu metody fizykoterapeutyczne i farmakologiczne, w szczególności, aby poprawić jakość życia pacjenta, poprawić funkcje pracy serca. Być może dalsze badania, nad którymi medycyna nieustannie pracuje, dadzą wyniki w postaci leków lub metod leczenia nowotworów złośliwych serca. Na razie pozostaje czekać.