Nowotwory złośliwe oka

Ten narząd nie jest tak często atakowany, jak np. piersi czy skóra, jednak ze względu na ich charakter są one równie groźne.

doktorZmiany złośliwe mogą się umiejscowić w okolicach nerwu wzrokowego, powieki, skóry oczu, siatkówki, tęczówki lub gruczołu łzowego. Niestety wiele przypadków zachorowania daje złe rokowania i w krótkim czasie dochodzi do śmierci pacjenta.

Leczenie ogólnie polega na usunięciu gałki ocznej. Ze względu na postać nowotworów złośliwych oraz rodzaj zmian wyróżnić można kilka typów. Oponiak osłonek nerwu wzrokowego, bardzo rzadko spotykany. Ma skłonność do naciekania, a zdiagnozować daje się podczas rezonansu magnetycznego albo tomografii komputerowej. Powoduje wytrzeszcz oczu oraz zaburzenia ostrości widzenia i ruchomości oka. Leczenie oponiaka to obserwacja pojawiających się objawów oraz resekcja guza i radioterapia.

Kolejny to glejak nerwu wzrokowego, występujący najczęściej u młodych kobiet i dziewcząt. Nie daje on przerzutów i wolno rośnie, a diagnoza powstaje w badaniu okulistycznym lub podczas badań obrazowych. Zagrożenie życia pacjenta występuje, gdy nie podejmie się leczenia w postaci operacji lub radio- i chemioterapii, za sprawą wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Innym nowotworem złośliwym oka jest rak powieki.

Powstaje w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce lub braku ochrony oczu przed promieniowaniem, a leczenie polega na zabiegu chirurgicznym i krioterapii. Niestety początki tego raka podobne są do zwykłych strupów, co opóźnia poprawną diagnozę i rozpoczęcie leczenia. Kolejny typ to mięsak, spotykany często u dzieci, a charakteryzujący się wytrzeszczem i stanem zapalnym. Leczenie w tym przypadku obejmuje zabieg chirurgiczny, radioterapię i farmakoterapię.

Druga grupa nowotworów złośliwych to czerniak, siatkówczak i guz gruczołu łzowego.

Pierwszy z nich występuje najczęściej u dorosłych i powstaje w wyniku przeobrażenia melanocytów (komórek barwnikowych wytwarzających i zawierających melaninę) w komórki rakowe. Guzy diagnozuje się podczas badania okulistycznego, USG gałki ocznej, rezonansu, czy angiografii. Stadium początkowe leczy się podczas fotokoagulacji laserowej, natomiast duże – podczas zabiegu operacyjnego.

Siatkówczak to kolejny złośliwy nowotwór oka, który na dodatek jest uwarunkowany genetycznie. Typowe objawy to wytrzeszcz, pogorszenie widzenia, ból oczu, zez, a niekiedy jaskra. Często rozwija się tylko w jednym oku, a diagnoza następuje podczas badania dna oka i technik obrazowych, czy testów genetycznych u osób obciążonych. Leczenie siatkówczaka to krioterapia, radioterapia, fotokoagulacja laserowa, chemioterapia, a w ostateczności usunięcie guza z gałką oczną. Ostatni z nowotworów należy również do grona najczęściej spotykanych. Powstaje on z przewodów miąższu i elementów mięśniowo-nabłonkowych oka, a leczenie to jedynie zabieg wycięcia guza wraz z gałką oczną, gdyż ma on tendencję do wnikania w zatoki jamiste.