Obrzęk chłonny

Obrzęk chłonny powstaje w wyniku gromadzącego się płynu tkankowego, gdyż utrudniony jest odpływ przez naczynia chłonne. Utrudnienie, powstaje na skutek niedorozwoju lub usunięcia naczyń chłonnych. Drugim źródłem choroby, jest niedostatecznie prawidłowe działanie układu chłonnego.

doktorObrzęk chłonny w pierwszej fazie rozwoju, powstaje przeciętnie u kobiet będących w młodym wieku. Pierwszym objawem jest bezbolesny obrzęk zlokalizowany na grzbietniej stronie stopy i w pobliżu kostek. Obrzęk zwiększa swoją objętość w czasie chodzenia, jednak w czasie spoczynku ulega zmniejszeniu. W pierwszej fazie choroby, w obrzęku pozostaje wgłębienie po uciśnięciu go palcem. Później, obrzęk, może zajmować już podudzie, a w niektórych przypadkach nawet całą dolną kończynę. Natomiast tendencja, do odkształceń w tej fazie choroby również zanika. Nad obrzękiem, można zaobserwować grubą, twardą, i pofałdowaną skórę. Natomiast chory, odczuwa ciężar i wewnętrzne rozpieranie w chorej nodze. Jeżeli, choruje jedna noga, rzadko, dochodzi do zachorowania i obrzęku na drugiej nodze.

Nie podjecie leczenia, lub podjecie go zbyt późno, doprowadza do powstania powikłań. Jednym z najczęściej występujących, jest stan zapalny tkanki łącznej i naczyń chłonnych.

Leczenie polega na przestrzeganiu przez pacjenta całodobowego trzymania nogi uniesionej w górze. Pomocnymi są również opaski elastyczne i przestrzeganie diety z niską zawartością sodu. Chory, musi bezwzględnie przestrzegać zasady higieny osobistej – podaje się mu również leki moczopędne.