Odmrożenia

Odmrożeniem nazywa się zmiany skórne o charakterze miejscowym, które powstają na skutek działania niskiej temperatury otoczenia.

doktor2Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu odmrożenia, to stanie bez ruchu, zimny, wilgotny wiatr i odsłonięta, narażona na jego działanie skóra, obcisłe ubranie, bycie w stanie upojenia alkoholowego, czy narkotyków. Najbardziej narażonymi na działanie odmrożenia miejscami, są uszy, nos, ręce, stopy, policzki i broda. Natomiast, spośród osób, to osoby w starszym wieku i dzieci.

Odmrożenie powstaje na skutek działania na skórę niskiej temperatury.

W wyniku takiego stanu rzeczy, dochodzi do skurczu naczyń, a wraz z tym do ograniczenia dopływu krwi do kawałka skóry. Powstają drobne zakrzepy, zamarza woda w tkankach. Rozgrzanie odmrożonego miejsca, prowadzi do odtworzenia mikrokrążenia, w czego efekcie dochodzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń, co prowadzi do powstawania obrzęków i nowych zakrzepów. W konsekwencji, powstają pęcherze, a naskórek się odwarstwia.

Z uwagi na działanie wysokości temperatury, która działa na dane miejsce oraz powstające konsekwencje, można rozróżnić kilka stopni odmrożenia. Pierwszy stopień odmrożenia, powstaje po krótkofalowym działaniu zimna. Powoduje to krótkotrwałe problemu z mikrokrążeniem w skórze, skóra blednie, staje się jasnoniebieska, twardnieje i drętwieje. Miejsce to staje się podatne na ucisk, ból, który zaczyna się odczuwać, przeradza się w kłujący, z tendencją do szybkiego ustępowania. W efekcie rozgrzania zmarzniętego miejsca, powstaje zaczerwienienie skóry, odczuwanie piekącego bólu, również łuszczenie się powierzchniowej warstwy skóry.

Drugi stopień odmrożenia, związany jest z sztywnieniem i twardnieniem skóry, która przyjmuje kolor woskowobiały. W wyniku rozgrzania, kolor skóry staje się sinoczerwny. Końcowym efektem są pęcherze z płynem surowiczym, którym towarzyszy rwący i piekący ból.

Trzeci stopień odmrożenia, związany jest z występowaniem objawów zamieszczonych w drugim stopniu odmrożenia. Jednak efektem końcowym, jest martwica powierzchniowej warstwy skóry.

W czwartym stopniu odmrożenia, martwica dotyczy głębszych warstw skórnych. Może również dotyczyć martwicy całych narządów, na przykład ucha, palcy, nosa. W efekcie czego dochodzi do amputacji odmrożonych części.

Pierwsza pomoc, którą należy zastosować, to zabezpieczenie odmrożonych części przed działaniem zimna. Działaniami, których nie można stosować, to nie można nacierać odmrożonego miejsca śniegiem, zimną wodą, ani poddawać na bezpośrednie działanie ciepła odmrożonego miejsca.