Ostra białaczka szpikowa

Ostra białaczka szpikowa (Acute myelogenous leukemia) to nowotwór o charakterze złośliwym, który dotyczy komórek hematopoetycznych.

doktorJeden klon leukocytów rozrasta się w sposób autonomiczny oraz rozsiany i niekontrolowany, wynikiem czego dochodzi do wysiewu ze szpiku kostnego do krwi zmienionych komórek zwanych blastami.

Nowotwór ten wiąże się z nabytym uszkodzeniem DNA szpiku kostnego, a więc nie ma charakteru dziedzicznego. Transformacja nowotworowa komórek szpikowych powoduje zatem wyparcie prawidłowych komórek, a tym samym upośledzenie prawidłowego działania szpiku kostnego. Przyczyny pojawiania się tego rodzaju białaczki nie są do końca jasne, jednak wiadomo, że czynnikami mającymi znaczny wpływ jest narażenie na promieniowanie radioaktywne, na substancje chemiczne lub gaz musztardowy, czy też przejście chemioterapii w leczeniu innych nowotworów.

Ostra białaczka szpikowa dotyka najczęściej dzieci, szczególnie w okresie dojrzewania, ale też dorosłych (starszych), a ryzyko zachorowania na nią rośnie wraz z wiekiem. Efekty pojawienia się tego nowotworu to przede wszystkim, wspomniany już, niekontrolowany rozrost białaczkowych komórek, które we krwi nie funkcjonują normalnie. Dochodzi też do blokady produkcji prawidłowych komórek, płytek krwi i leukocytów, a więc do anemii, czyli niedokrwistości organizmu. Osoby z ostrą białaczką szpikową męczą się szybko, a ich każdemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy duszność. Mogą pojawiać się też siniaki na ciele, a nawet występować niewyjaśnione krwawienia. Mało charakterystyczne, jednak niewykluczone są zmiany skórne na twarzy, kończynach, tułowiu.

Aby dobrze zdiagnozować ten rodzaj nowotworu konieczne jest wykonanie morfologii krwi obwodowej oraz biopsji szpiku.

Jednak o jego istnieniu nie będzie świadczyć ilość krwinek białych, czy to zbyt niska, czy za wysoka, a ilość blastów powyżej 30% wszystkich elementów morfotycznych. Pomocne mogą być wskazania niedokrwistości, małopłytkowości i granulocytopenii, a także wysoki czynnik OB. Dodatkowe mogą być badania kariotypu, aby wykryć ewentualne anomalie chromosomowe.

Mimo prawidłowo postawionej diagnozy może się okazać, że choroba jest już w fazie przewlekłej. Tak dzieje się najczęściej. Im szybciej wykryje się nowotwór szpiku, tym w lżejszy sposób możliwe jest osiągnięcie całkowitej remisji raka. W tym celu stosowana jest intensywna chemioterapia, ale też zasadniczą metoda jest przeszczepienie szpiku, gdyż daje ono pełną szansę na wyleczenie ostrej białaczki szpikowej.