Ostre zapalenie węzłów chłonnych

Ostre zapalenie węzłów chłonnych, nie jest chorobą samą w sobie, lecz konsekwencją, wypadkową innych chorób. Może być komplikacją niektórych infekcji bakteryjnych, które dotykają węzły chłonne.

doktor2Węzły chłonne, składają się na układ limfatyczny. Oprócz nich, występuje również sieć narządów, naczynia i przewody , które odpowiedzialne są za produkowanie i transportowanie limfy. Zadaniem węzłów chłonnych jest filtrowanie limfy, która zawiera w swoim składzie białe krwinki i tym samym przyjmuje odpowiedzialność za zwalczanie infekcji.

Ostre zapalenie węzłów chłonnych, powstaje na skutek stanu zapalnego, który powstaje w wyniku infekcji bakteryjnej, spowodowanej wirusami, lub grzybami.

Węzły chłonne, które obejmuje stan zapalny, to z reguły, te znajdujące się blisko miejsca infekcji. Przyczyną może być infekcja rozwijająca się w pobliżu zębów, dziąseł, migdałków, gardła, krtani, zatok przynosowych, nosa. Infekcje te, najczęściej wywołane są przez gronkowce lub paciorkowce.

 

Objawami ostrego zapalenia węzłów chłonnych, są powiększone i wrażliwe na dotykanie węzły chłonne. Ponadto, ulegają one zaczerwienieniu, a skóra pod którą się znajdują, jest wrażliwa.

Rozpoznanie zapalenia węzłów chłonnych, następuje na podstawie badań fizykalnych. W toku przeprowadzania tego rodzaju badań, następuje sprawdzenie powiększenia, opuchnięcia węzłów chłonnych oraz wskazówek świadczących o urazach lub infekcjach. Biopsja węzła chłonnego, pozwala na wykrywanie ewentualnego stanu zapalnego. Wykonywanym, jest również posiew krwi, dzięki któremu można jednoznacznie stwierdzić, czy infekcja jest już w krwiobiegu.

Leczenie, powinno zostać rozpoczęte jak najszybciej, gdyż choroba, ma tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania.

W leczeniu, stosowane są antybiotyki, dzięki którym zwalczona zostanie przyczyna choroby, ponadto pomocnymi są leki przeciwbólowe, przeciwzapalnych. W zewnętrznym leczeniu, pomocne będą okłady, które złagodzą ból i opuchliznę. Natomiast, gdy oprócz, obrzęku węzłów chłonnych, pojawiają się ropnie, niezbędna będzie operacja, aby je usunąć.

Wczesne podjęcie leczenia, skutkuje nawet całkowitym wyleczeniem.

Jednak, może dojść do powikłań. Powikłaniami są sepsa, stan zapalny tkanki łącznej.