Ostre zespoły wieńcowe

Ostre zespoły wieńcowe, to termin, używany w medycynie, również pod skrótem OZW. Swym zakresem pojęciowym, obejmuje zawał serca, niestabilną chorobę wieńcową, również zgon sercowy występujący w nagłych przypadkach.

doktorW niestabilnej chorobie wieńcowej, dochodzi do zamknięcia się światła naczynia spowodowanego zakrzepem, objawia się to dławicą spoczynkową. Owe zamknięcie naczynia może trwać do 20 minut. Po tym czasie zakrzep znika. U chorego objawia się to bólami w klatce piersiowej o nawracającym charakterze.

W nagłym zgonie sercowym, blaszka miażdżycowa, pęka, a konsekwencją zakrzepu, który powstaje, jest niedokrwienie mięśnia sercowego oraz zaburzenia rytmu.

Źródłem choroby, może być pęknięcie niestabilnej blaszki miażdżycowej znajdującej się w naczyniu wieńcowym, zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach o zasięgu miejscowym.

Blaszka miażdżycowa, określana jest jako niestabilna, z uwagi na istnienie w niej stanu zapalnego. Może ona ulec pęknięciu w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego, silnego stresu psychicznego, czynników powodujących wzrost ciśnienia tętniczego, czy przyczyniających się do zwiększenia częstotliwości w biciu serca.

Nie podjęcie leczenia, grozi powstawaniem powikłań.

Powstającymi, mogą być zaburzenia hemodynaczne, do których należy wstrząs kardiogenny, czy obrzęk płuc. Mogą wystąpić również zaburzenia rytmu serca, przewodzenia impulsów, zatrzymanie krążenia o nagłym charakterze.