Otyłość

Szybki tryb życia, jedzenie w pośpiechu, podłoże genetyczne, złe nawyki wyniesione z dzieciństwa, są to nieliczne z przyczyn otyłości. Współcześnie otyłość jest chorobą cywilizacyjną i powszechną w społeczeństwie. Średnio 20 % populacji jest chorych na otyłość.

otyloscW teorii medycyny, pod pojęciem otyłości należy rozumieć zwiększoną masę ciała, która związana jest nierozerwalnie z nadmiernym rozwojem tkanki tłuszczowej. W krajach Zachodu, zachorowalność na otyłość jest znacznie większa niż w Europie, co jednak nie zmienia faktu o istnieniu ogromnej ilości osób otyłych.

Podstawowym źródłem otyłości jest przejadanie się. Organizmowi dostarczana jest zbyt duża ilość energii, która w konsekwencji nie jest spożytkowana, tylko odkładana w postaci tkanki tłuszczowej. Nie chodzi tutaj już tylko o ilość spożywanego jedzenia, ale także o jakość. Zabieganie, powoduje, że człowiek nie ma czasu na przygotowywanie sobie zbilansowanych posiłków i spożywanie ich w systematycznych porach. Ponadto, „szybkie, gotowe” posiłki, które ludzie są przyzwyczajeni jeść posiadają ogromne ilości tłuszczów, węglowodanów i konserwantów, które sprzyjają przyrostowi masy ciała.

Otyłość spowodowana podłożem genetycznym również istnieje – osoby takie muszą znacznie bardziej uważać na to co jedzą, gdyż mają większą tendencję do magazynowania energii pochodzącej z pokarmów.

Pod pojęciem otyłości wtórnej, należy rozumieć otyłość, której główną przyczyną występowania jest obecność guza trzustki, nadczynność nadnerczy, jajników, niedobór hormonu wzrostu. Otyłość może być również następstwem przyjmowania leków uspokajających, estrogenu, progesteronu.

Rozpoczęcie leczenia otyłości i walki ze zbędnymi kilogramami związane jest z uświadomieniem sobie tego faktu. Następnym krokiem powinna by zmiana stylu życia, nie chwilowa, ale na stałe. Niezbędnym w walce będzie wysiłek fizyczny celem spalenia zbędnych kilogramów oraz następnie utrzymania prawidłowej masy ciała. Najkorzystniejszym dla zdrowia, jest zrzucanie około pół kilograma na tydzień. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków wspomagających odchudzanie, należy jednak wspomóc się wiedzą dietetyków i innych specjalistów.