Pancytopenia

Pancytopenia jest chorobą związaną z całkowitym zanikiem szpiku kostnego, a co z tym związane, z zanikiem krwinek czerwonych, białych i megakariocytów. Ma to wpływ na cały organizm i w konsekwencji prowadzi do niedoborów tlenu oraz zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.

doktor2W teorii medycyny, znane są dwa rodzaje pancytopenii. Odmiana idiomatyczna choroby, jest najczęściej spotykaną w medycynie. Pomimo, współczesnego, wysokiego rozwoju medycyny, przyczyna choroby nie jest znana. DO czynników powodujących zachorowanie mogą należeć, zarówno czynniki genetyczne, jak i może to być efekt uboczny przyjmowania leków, efekt radioterapii, czy kontaktu z chemikaliami.

Drugim rodzajem choroby, jest postać drugorzędowa. Źródłem, tego rodzaju pancytopenii, są czynniki środowiskowe. Należą do nich chemioterapia, leki, również niektóre antybiotyki.

 

Rozpoznanie i postawienie prawidłowej diagnozy, opiera się na rozpoznaniu liczby krwinek czerwonych, białych, trombocytów we krwi obwodowej oraz ich liczby w szpiku kostnym. Jeżeli ich liczba jest zmniejszona, to wszystko wskazuje właśnie na tą chorobę.

Do objawów choroby, należą ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu, pojawia się wysypka, większa skłonność do występowania siniaków, krwawień z nosa, z dziąseł, człowiek podatny jest na liczne infekcje, przyspieszeniu ulega bicie serca, powstają trudności w oddychaniu, blednięciu ulega kolor skóry.

Natychmiastowej pomocy lekarskiej wymagają przypadki, gzie występuje utrata przytomności, obfite krwawienie bez możliwości ustalenia jego źródła, wysoka temperatura ciała, czy poważne zaburzenia w oddychaniu.

Leczenie lekkich przypadków, może nie przynosić efektów.

Stosowanymi są transfuzje krwi, dzięki którym zostaje przywrócona odpowiednia liczba komórek krwi.

W ciężkich przypadkach choroby, stosowanym jest przeszczep szpiku kostnego, terapia komórkami macierzystymi. Tego rodzaju leczenie, ma na celu przywrócenie szpikowi kostnemu zdolności do produkcji komórek krwi.