Parestezja

Parestezja, to nieoczekiwane wrażenia, które maja możliwość pojawienia się na całym ciele człowieka. Do najczęstszych miejsc, należą palce, ręce, ramiona, czy nogi.

krzyzPrzyczyn parestezji jest wiele.

Może być nią zwykłe pozostawienie kończyn zbyt długo w jednej pozycji, urazy nerwów, nerwów kręgosłupa, nerwów obwodowych, zaburzenia w przepływie krwi lub całkowite odcięcie jej dopływu, efekt uboczny leków, niedobór witaminy B12, radioterapia.

Choroba, może być również efektem ubocznym innej, współistniejącej choroby: występowania kamieni, półpaśca, zespołu cieśni nadgarstka, cukrzycy, migreny, stwardnienia rozsianego, wylewu, niedostatecznego dotlenienia mózgu, niedoczynności tarczycy.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby, jest mrowienie i drętwienie. Możliwe, że takie lekkie drętwienie zdarzyło się już praktycznie każdemu. Jednak, kiedy zgłosić się do lekarza z tą dolegliwością?

Wskazaniami, do konsultacji z lekarzem jest fakt współwystępowania wraz z mrowieniem i drętwieniem ogólnego osłabienia organizmu lub paraliżu, wówczas gdy osoba doznała urazów szyi, pleców lub głowy, gdy wystąpiła utrata przytomności, pojawiła się niewyraźna mowa, zaburzenia widzenia, chodzenia.

W celu podjęcia leczenia, należy w pierwszej kolejności ustalić przyczyny wystąpienia nieprzyjemnych doznań kończyn lub innych części ciała. Walka z przyczyną, chorobą współistniejącą jest ważna, jednak jednocześnie, powinno się stosować kremy o działaniu znieczulającym.

Celem postawienia prawidłowej diagnozy, niezbędne będzie wykonanie przez pacjenta rezonansu magnetycznego, angiogramu, badania RTG, USG, elektromiografii.

Specjalistyczne leczenie odbywa się u lekarza neurologa.