Podbiegnięcie krwawe

Podbiegniecie krwawe, popularnie zwane jest siniakiem lub sińcem, nie jest raczej poważną chorobą, ale raczej objawem, powstałym w wyniku kontaktu, uderzenia się o coś twardego lub trwającego długo bólu w określonym miejscu, klasyfikowanego jako wylew podskórny. Może powstać na każdej części ciała.

krzyzPodbiegnięcie krwawe, jest efektem wynaczynienia się krwi do tkanek znajdujących się pod skrą lub umiejscowionych nieco głębiej. W wyniku takiego stanu rzeczy, powstają, widoczne na skórze sinawo – granatowe zabarwienia.

Do powstawania siniaków, oprócz zwykłych stłuczeń, mogą również przyczynić się stany zapalne naczyń krwionośnych, głównie przypowierzchniowych żył, skazy krwotoczne, kruche ściany naczyń krwionośnych spotykane u osób starszych, długotrwałe leczenie lekami zawierającymi kortykosteroidy, choroby układu krwionośnego o podłożu nowotworowym.

W miejscu, w którym się uderzyliśmy, nie od razu powstaje inna barwa skóry. Początkowo, odczuwalny jest ból. Natomiast wewnątrz następuje wchłanianie hemoglobiny z naczyń uszkodzonych – dopiero później następuje zmiana koloru skóry w bolesnym miejscu. Kolor, który widoczny jest, to odcienie fioletu, ciemnego granatu, żółtego.

Podbiegnięcia krwawe, z reguły znikają samoistnie, jednak aby przyspieszyć proces ich zanikania, można zastosować zimne kompresy, okłady z lodu, zimnej wody, itp. Zimno działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co może zmniejszyć obszar powstawania siniaka. Można również stosować maści zawierające arniaki, pomocnym jest również zwykłe rozmasowanie bolącego miejsca. W medycynie znane jest również pomocne działanie okładów z moczu – jednak dosyć rzadko stosowane w życiu codziennym.