Polineuropatia

Polineuropatia to ogół uszkodzeń nerwów obwodowych. Choroba swym zakresem pojęciowym obejmuje również sploty nerwowe i korzenie nerwów.

krzyzCharakterystycznym objawem jest zaczynanie się dolegliwości od stóp, następnie chód pacjenta staje się ociężały i następuje ustawianie stopy na piętach.

Ponadto, pojawiają się mrowienia, zaburzenia czucia, kolor zmienia skóra. Towarzyszącymi są zaburzenia w widzeniu i zmyśle słuchu.

W teorii medycyny, można wyróżnić kilka rodzajów choroby, są nimi polineuropatie cukrzycowe, ciążowe, dziedziczne, alkoholowa, uwarunkowana immunologicznie, toksyczne, polekowe.

Przyczyn występowania polineuropatii, jest praktycznie tyle, ile rodzajów choroby. Szczególne znaczenie mają toksyny znajdujące się w alkoholu, niedobory witaminy B12, współistnienie cukrzycy, choroby autoimmunologiczne, czynniki genetyczne.

Postawienie prawidłowej diagnozy, opiera się początkowo na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarza neurologa z pacjentem. Kolejnym etapem, jest wykonanie badania EMG i elektroneurografie, czasem biopsji nerwu.

Postawienie diagnozy wskazującej na występowanie polineuropatii, rozpoczyna działania lekarza w kierunku leczenia chorego. W zastosowaniu są leki farmakologiczne z grupy kortykosterydów. Dodatkowo, niezbędna jest odpowiednia dieta oraz ćwiczenia fizykoterapii.

W niektórych przypadkach wykonuje się zabieg chirurgiczny, podczas którego następuje usztywnienie stawów.

Pacjenci, chorujący na cukrzycową postać choroby, powinni równocześnie przestrzegać diety cukrzycowej, stosowania leków niezbędnych w leczeniu cukrzycy, w tym przyjmowania insuliny.