Powiększenie węzłów chłonnych

Inaczej limfadenopatia. Jest to choroba o różnorakim podłożu, dlatego w praktyce medycyny ciężko wyjaśnić przyczyny jej powstawania.

doktorZ drugiej natomiast strony istnieje szereg czynników z różnych dziedzin, które mogą do takiego powiększenia węzłów chłonnych doprowadzić. Powodem tego schorzenia są pojawiające się nacieki w węzłach chłonnych, te natomiast mogą mieć dwojakie podłoże: zapalne albo nowotworowe.

Limfadenopatię mogą wywołać zarówno chłoniak, jak i białaczka, a także różnego rodzaju choroby atakujące organizm człowieka.Tak więc sprawcami powiększenia węzłów chłonnych może być różyczka, odra, paciorkowce w gardle, ospa, gruźlica, toksoplazmoza, a nawet sarkoidoza. Znacznie poważniejsze w skutkach może być wywołanie limfadenopatii przez ogólne choroby atakujące człowieka. Mowa tu o mononukleozie zakaźnej, dżumie dymieniczej, czy HIV. Wszystkie te przyczyny są o tyle niebezpieczne, że oddziałują na węzły chłonne. Te natomiast odpowiadają bezpośrednio za układ odpornościowy człowieka, dlatego tak istotna jest jego stabilność i brak zaburzeń w tym układzie.

Co to zatem znaczy powiększone węzły chłonne?

Otóż termin ten oznacza średnicę tych narządów większą niż 2 centymetry. Do tego dochodzić mogą zmiany zapalne w gardle oraz bolesność podczas dotyku. Diagnoza jest możliwa podczas badania krwi. Konieczne jest wykonanie morfologii z rozmazem oraz oznaczenie płytek. Niedopłytkowość oraz niedokrwistość wykluczają występowanie choroby.

Leczenie powiększonych węzłów chłonnych jest wykonywane w postaci farmakologicznej, jednak jest skomplikowane i długotrwałe. Często polega też na leczeniu hormonalnym i stanowi znaczną ingerencję w organizm pacjenta. Należy pamiętać przede wszystkim, że powiększone węzły chłonne są skutkiem poważnych chorób atakujących organizm, dlatego leczenie ich związane jest z leczeniem przyczyn powiększenia, a więc tychże chorób. Przykładowo, zakażenie bakteryjne można wyleczyć antybiotykami lub innymi środkami farmakologicznymi, natomiast infekcje wirusowe ustępują samoczynnie. Jeżeli chodzi o nowotwór, jako o przyczynę powiększenia węzłów chłonnych, konieczne są specjalistyczne analizy potwierdzające rozpoznanie.