Prolaktynoma

Należy do grupy guzów przysadki mózgowej. Jako nowotwór występuje częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

doktorPojawia się najczęściej w formie gruczolaka, a efektem rozrostu guza jest wydzielanie przez przysadkę nadmiernych ilości prolaktyny, hormonu, który ma wpływ na funkcjonowanie innych narządów, np. wzrost i dojrzewanie gruczołu sutkowego oraz produkcję mleka po porodzie. Podwyższony poziom prolaktyny upośledza funkcję jajników i jąder oraz może wywoływać wtórny brak miesiączki lub zespół policystycznych jajników.

Prolaktynoma objawia się przede wszystkim zaburzeniami miesiączkowania. Dochodzą do tego trądzik, mlekotok i utrata libido, a niekiedy niepłodność. U mężczyzn charakterystyczny jest spadek potencji, zmniejszenie owłosienia typu męskiego, powiększenie gruczołu sutkowego i zmniejszenie masy mięśniowej lub nawet niepłodność.

U obu płci dochodzi do spadku gęstości kości, zawężenia pola widzenia i pojawiają się bóle głowy. Rozpoznania prolaktynomy dokonać można w trakcie wywiadu lekarskiego oraz podczas badań, czy to ginekologicznych, czy okulistycznych. Niezwykle ważne jest również badanie krwi pod kątem ilości prolaktyny z obciążeniem, czyli badanie poziomu wzrostu ilości prolaktyny we krwi po podaniu stymulanta. Pozostałe badania diagnozujące tą chorobę to rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, radiologia czaszki itp.

Leczenie prolaktynomy rozpoczyna się od metod farmakologicznych.

Polegają one na podawaniu leków dopaminopodobnych, a więc mających za zadanie zahamowanie wydzielania prolaktyny. Przykładowe leki to bromokryptyna, lizuryd, chinagolid, karbegolina, jednak podczas tej terapii odnotowuje się skutki uboczne w postaci zaburzeń żołądkowo-jelitowych i ciśnieniowych. Leczenie farmakologiczne prowadzi w swych skutkach do zmniejszenia wielkości guza, ale istotne jest zachowanie ciągłości przyjmowania leków, aby wyeliminować wznowienie choroby.

Zaawansowany stopień guza oraz jego odporność na podawane leki kwalifikuje chorego do leczenia operacyjnego, z pominięciem leczenia farmakologicznego. Leczenie operacyjne polega na wycięciu guza przez nos. W każdym przypadku rokowania chorych po leczeniu są dobre, gdyż ponad 80% pacjentów pozbywa się guza na zawsze. Należy mieć jednak świadomość, że leczenie jest w tym przypadku procesem długotrwałym i tylko konsekwencja powoduje, że choroba nie daje wznowy.