Przedwczesne dojrzewanie płciowe

Przedwczesne dojrzewanie płciowe, są to zaburzenia o podłożu rozwojowym, polegające na zbyt wczesnym występowaniu owłosienia oraz innych cech płciowych u dziewcząt (przed 9 rokiem życia), u chłopców (przed 10 rokiem życia).

lekarzPrzyczyn choroby jest wiele, może mieć ona podłoże genetyczne, hormonalne, lub może być efektem przyjmowania leków. Normalnie, proces dojrzewania trwa kilka lat, podczas których występują liczne przemiany, których końcowym efektem jest osiągnięcie dojrzałości płciowej. W przypadku tej choroby, owłosienie oraz inne objawy, pojawiają się w krótkim okresie i znacznie wcześniej niż powinny.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe, charakteryzuje się zbyt wczesnym pojawieniem się zewnętrznych objawów dojrzewania, przy braku jednoczesnego dojrzewania psychicznego i umysłowego. Podobnie jak u dziewczynek, również u chłopców, pojawiają się objawy, świadczące o zbyt wczesnym dojrzewaniu płciowym: pojawia się zarost, włosy łonowe, powiększeniu ulegają narządy płciowe, struny głosowe grubieją, zbyt wcześnie i za szybko następuje wzrost.

Tego rodzaju zaburzenia, świadczą często o istnieniu guza mózgu, chorobach układu nerwowego lub nieprawidłowościach w pracy przysadki mózgowej. Pojawienie się tego rodzaju objawów jest spotykane u osób z zaburzoną gospodarką hormonalną oraz u osób, których rodzice również chorowali na przedwczesne dojrzewanie płciowe.

Na zachorowanie bardziej podatne są również dzieci przyjmujące leki hormonalne, posiadające choroby tarczycy, guzy nadnerczy oraz u dzieci otyłych oraz tych z zaburzeniami w budowie genu.

Leczenie przypadłości uzależnione jest od przyczyn, źródła zachorowania. W przypadku, gdy przyczyną jest guz, należy usunąć go operacyjnie. W innych przypadkach, gdy jest to pomocne, stosuje się leki farmakologiczne. Celem zatrzymania zbyt wczesnego dojrzewania płciowego, często dzieci przyjmują leki hormonalne, które pomagają na przykład zatrzymać miesiączkę u dziewczynek. Przyjmowanie tego rodzaju leków należy ukończyć, przed rozpoczęciem wieku, w którym zmiany powinny prawidłowo nastąpić.