Przemijający atak niedokrwienny

Przemijający atak niedokrwienny, to przerwanie dopływu tlenu do mózgu o krótkim czasie trwania, krótkie niedotlenienie.

krzyzDostarczenie zbyt małej ilości tlenu do tkanek mózgowych przez krew, powoduje fakt, że komórki mózgowe nie mogą normalnie funkcjonować, co objawia się poprzez występujące objawy w części ciała, za którą obszar mózgu był odpowiedzialny.

Objawami przemijającego ataku niedokrwienia są pojawiające się nagle przejściowe niedowłady połowiczne ciała, porażenie kończyn, zaburzenia w mówieniu, mowa staje się niezrozumiała, oślepienie na jedno oko o charakterze przejściowym, dezorientacja, zawroty głowy, zaburzenia równowagi.

Zdiagnozowanie choroby następuje na podstawie wyników badań, takich jak EKG, tomografia komputerowa, USG szyi.

W celu niedopuszczenia do ponownego pojawienia się choroby, w zastosowaniu są leki na rozrzedzenie krwi. Wówczas, gdy przyczyną jest migotanie przedsionków, stosowane są leki działające przeciwzakrzepowo.

Oprócz, stosowania leków, zastosowanie ma również zabieg wprowadzania cienkiej rurki do naczynia krwionośnego celem rozszerzenia naczynia.

Zasadniczą przyczyną przemijającego ataku niedokrwienia, jest miażdżyca, dlatego też należy zmienić tryb życia, aby nie spowodować nawrotów choroby niezbędne będzie zaprzestanie palenia papierosów, spożywania alkoholu w dużych ilościach, zdrowego odżywiania, cyklicznego wykonywania ćwiczeń fizycznych.