Przewlekła niewydolność krążenia

Przewlekła niewydolność krążenia, znana jest również pod nazwą przewlekłej niewydolności żylnej. Bywa powikłaniem po niektórych chorobach żylnych, takich jak zakrzepica żylna, czy żylaki kończyn. Może również być spowodowana defektem zastawek żylnych.

doktor3Przewlekła niewydolność krążenia, polega głównie na miejscowym braku przepływu krwi. Jak już wspomniano może być efektem ubocznym chorób, ale również jej przyczyną może być zewnętrzny ucisk na żyłę.

Istnieją również czynniki, które sprzyjają powstawaniu choroby, zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Należy do nich wiek, bycie kobietą, ciąża, podczas której może dojść do ucisku na żyły, płaskostopie, otyłość, nawet środki antykoncepcyjne w tabletkach.

Objawy przewlekłej niewydolności krążenia, można podzielić na te mało charakterystyczne dla choroby, oraz te bardzo charakterystyczne.

Do tych mniej „popularnych” należy świąd skóry, parestezje, skurcze mięśni łydek o bolesnym odczuciu, odczucie ciężkich nóg, może również wystąpić zespół niespokojnych nóg.

Natomiast, do tych bardziej charakterystycznych, można zaliczyć poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, obrzęk kończyn, pojawienie się na skórze niebieskoszarych żył, przebarwienia na skórze, owrzodzenie podudzi.

Celem postawienia prawidłowej diagnozy, należy obserwować pacjenta na podstawie objawów, które się pojawiają. Pomocnym będzie badanie USG dopplerowskie kończyn. Jeżeli diagnoza zostanie już postawiona, należy określić jak daleko choroba postępuje. W tym celu, stosowanymi są próba Petersa, Pratta, Trendelenburga.

Leczenie choroby głównie powinno opierać się na zmianie stylu życia:

zwiększeniu ilości ruchu w swoim codziennym życiu, stosowanie masaży nóg. Zażywanie leków, opiera się na lekach z wyciągiem z kasztanowca, rutyną, escyną, diosminą.