Rak dróg żółciowych

Jest nowotworem atakującym najczęściej zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe. Dotyka częściej mężczyzn niż kobiet, a szczególnie występuje u chorych po 65 roku życia.

doktorCzynniki ryzyka to w głównej mierze przewlekłe zapalenie dróg żółciowych, kamica żółciowa, palenie tytoniu, wrodzone zaburzenia w rozwoju dróg żółciowych, a także przebywanie w obecności pyłów, takich jak azbest, fenyle, czy dwutlenek toru.

 

 

Objawy zachorowania na raka dróg żółciowych są na tyle mało charakterystyczne, że początkowa faza choroby jest bardzo rzadko wykrywalna.

W momencie pojawienia się najbardziej wyróżniającego objawu w postaci żółtaczki (rak zewnątrzwątrobowy), postęp choroby jest już w zaawansowanym stadium. Innymi objawami są (rak wewnątrzwątrobowy): świąd skóry, gorączka, tępe i stałe bóle brzucha w okolicy prawego podżebrza, zmniejszenie masy ciała, powiększona wątroba, ciemny kolor moczu lub wyczuwalny guz w prawym podżebrzu. Gdy rak zlokalizowany jest blisko dwunastnicy może dojść powiększenie pęcherzyka żółciowego.

Po pojawieniu się pierwszych objawów konieczne jest wykonanie szeregu badań w celu wykrycia lokalizacji raka. Jednymi z takich badań są próby wątrobowe, podczas których określa się poziom enzymów wątrobowych. Innym wskaźnikiem będzie też określenie markerów nowotworowych. Bardzo ważne wyniki dają badania USG, tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny. Ostateczne rozpoznanie charakteru zmian uzyskuje się na podstawie oddania próbki tkanki do badania histopatologicznego. Jego wyniki przesądzają o wystąpieniu albo nie raka dróg żółciowych.

Kolejnym etapem, po dokonaniu diagnozy, jest rozpoczęcie leczenia. Przypadki rozpoznane odpowiednio wcześnie dają duże szanse na usunięcie raka wraz z częścią narządu zaatakowanego. Istotny czynnik w tym przypadku to lokalizacja nowotworu. Zewnątrzwątrobowe zmiany umożliwiają jednoczesne usunięcie zaatakowanych dróg żółciowych oraz trzustki i dwunastnicy. Natomiast lokalizacja wewnątrzwątrobowa wiąże się z usunięciem zmiany nowotworowej wraz z dużym marginesem zdrowych tkanek wątroby, aby dalsze wyleczenie było możliwe.

Leczenie współtorowe polega na zastosowaniu radioterapii bądź chemioterapii. W przypadku zbytniego zaawansowania nowotworu pozostaje jedynie leczenie operacyjne, a także leczenie paliatywne, którego celem jest poprawa jakości życia pacjenta i zmniejszenie objawów choroby, szczególnie bólu. Niestety przeżywalność pacjentów ze zdiagnozowanym guzem w drogach żółciowych wynosi maksymalnie 30 miesięcy, a często nie więcej niż rok.