Rak endometrium

Endometrium, to medyczna nazwa trzonu macicy. Rak tej części, jest najczęściej spotykanym u kobiet rodzajem raka o charakterze złośliwym. Obejmuje swym zakresem błonę śluzową trzonu macicy.

problemyDo najliczniejszej grupy zachorowania, należą kobiety, które przekroczyły 55. rok życia. Choć samo ryzyko zachorowania wzrasta już po 40. roku życia. Głównie, chodzi tutaj o kobiety, które nigdy nie rodziły.

 Duży wpływ na rozwijanie się choroby, ma stymulacja endometrium przez estrogeny, głównie wówczas, gdy towarzyszącym jest niedobór progesteronu. Takie ułożenie, występuje głównie u otyłych kobiet w wieku po pojawieniu się menopauzy.

Objawami są upławy, krwawienia pojawiające się pomiędzy miesiączkami, a u starszych kobiet, występujące po menopauzie, bóle brzucha, bóle odczuwane podczas stosunków seksualnych, spadek masy ciała, ogólne osłabienie organizmu, powiększeniu również ulega macica.

 Celem określenia na jakim poziomie zaawansowania jest nowotwór, pomocnymi są wyniki badań USG wykonanego przez pochwę, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego.

 Leczenie raka endometrium, uzależnione jest od szybkości wykrycia choroby. Wykrycie we wczesnym stadium rozwoju, powoduje, że operacja usunięcia macicy wraz z jajowodami, przy jednoczesnym pozostawieniu jajników odpowiedzialnych za produkowanie hormonów, jest skuteczna i daje szanse na wyleczenie nawet w 80%. Dodatkowym zabiegiem, jest poddanie się naświetlaniom.