Rak jamy ustnej

Jama ustna, to nie tylko, wewnętrzna część wyściełana błoną śluzową, gdzie znajdują się zęby, język itp., ale również wargi, tylna część gardła, migdałki, ślinianki. Tendencja do rozwoju, to głównie atakuje mężczyzn, rzadziej kobiety.

doktorGłówną przyczyną, powstawania zmian nowotworowych w tej okolicy, jest palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu, o cesze nałogowej.

Objawy, które prowadzą do zmian nowotworowych, to zmiany o charakterze bolesnym, pojawiające się w obrębie warg, dziąseł i wewnątrz jamy ustnej, łatwo dochodzi do uszkodzeń, a co z tym związane – krwawień.

Kolejnymi objawami są, guzki odczuwalne w okolicach policzka, drętwienie jakiejś części jamy ustnej, plamki o zabarwieniu białym lub czerwonym, zlokalizowane na języku lub dziąsłach, obrzęk szczęki, żuchwy, problemy z przeżuwaniem pokarmu, uczucie utknięcia czegoś w gardle i nie znanie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Po zauważeniu tego rodzaju objawów, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nawet specjaliści stomatolodzy, podczas wizyt kontrolnych, powiadamiają pacjenta o niepokojących zmianach w obrębie jamy ustnej.   W celach zapobiegawczych, należy zaprzestać palenia tytoniu, a jeżeli nie pali się, to nie zaczynać. Gdyż palenie papierosów, jest główną i najistotniejszą przyczyną raka jamy ustnej.

Po postawieniu diagnozy, raka jamy ustnej, podejmowane leczenie, nie obejdzie się bez narady specjalistów. Gdy, niezbędny jest zabieg chirurgiczny, to po jego wykonaniu, pacjent zmuszony jest do przyjmowania chemioterapii i radioterapii. Zabiegi te są koniecznymi, jednak mogą powodować, niechciane, dyskomfortowe skutki. Podstawą, jest podrażnienie śluzówki jamy ustnej i gardła, odczucie suchości, zaburzenia połykania.

Po radioterapii, istnieje zwiększone  ryzyko zachorowalności na próchnicę zębów, dlatego tak ważnym jest zwiększona dbałość o higienę jamy ustnej i zębów.