Rak nerki

To nowotwór złośliwy, atakujący głównie mężczyzn w średnim wieku. Rak powstaje z nabłonka cewek krętych kłębuszka nerkowego.

doktorNajczęstszą postacią tego nowotworu jest rak jasnokomórkowy. Inne to rak brodawkowy, chromofobny, sarkomatoidalny oraz rak powstający z cewek zbiorczych.

Do przyczyn zachorowania na tego raka należą między innymi palenie tytoniu, otyłość, nadużywanie leków przeciwbólowych, praca w niezdrowych warunkach oraz czynniki genetyczne.

W pierwszych fazach rozwoju rak nerki nie daje objawów, dlatego jest tak ciężko rozpoznawalny. W dalszych stadiach pojawia się krwiomocz oraz ból i utrata masy ciała. Podwyższone ciśnienie, nocne poty i stany podgorączkowe, anemia i żylaki powrózka nasiennego to kolejne z objawów. Czasami wyczuwalny bywa także guz w okolicy nerki.

W stanie bezobjawowym klinicznie rak nerki nie jest jednak niewykrywalny. Pomocne okazują się badania USG. Potwierdzenie podejrzewanej zmiany należy wykonać poprzez badanie tomograficzne. Stopień złośliwości raka określa lekarz histopatolog po zbadaniu pobranej próbki zmiany. Niestety przerzuty do odległych narządów, charakterystyczne dla zaawansowanego etapu rozwoju choroby, dają najczęściej objawy odpowiadające schorzeniu danego narządu. Na przykład przerzuty do wątroby mogą powodować tępe bóle prawego podżebrza i pojawiają się dopiero przy naciąganiu torebki wątroby przez powiększający się przerzut.

Najczęstszym sposobem walki z rakiem nerki jest leczenie chirurgiczne. Operacja, podczas której usuwany jest cały organ wraz z nadnerczem, węzłami chłonnymi oraz torebką tłuszczową, nazywa się nefrektomią radykalną. Istnieje też nefrektomia oszczędzająca. Niestety zabiegi chirurgiczne nie są w stanie zapewnić chorym całkowitego wyleczenia, a jedynie wydłużają życie pacjentów. Od pewnego czasu stosowane są terapie celowe, a podczas nich dopuszczone do użytku leki, takie jak sunitynib, ewerolimus i pazopanib oraz bewacyzumab, temsirolimus, sorafenib..