Rak pęcherzyka żółciowego

Należy do grupy nowotworów złośliwych, a jego wyleczenie nie jest całkowicie możliwe, chyba że dotyczy wczesnego stadium choroby.

doktorPrzyczyny powstawania nowotworu nie są dotąd znane dokładnie, jednak istnieją pewne czynniki mogące doprowadzić do rozwinięcia się tego raka. Wieloletnia przebyta kamica nerkowa oraz przewlekłe zapalenie pęcherzyka i torbiele dróg żółciowych to jedne z czynników ryzyka. Rak pęcherzyka żółciowego może też towarzyszyć niektórym zespołom polipowatości jelita grubego. Jeżeli chodzi o grupę ludzi obarczoną ryzykiem, należą do niej pracownicy branży tekstylnej, papierniczej i obuwniczej. Także przebyte kamienie żółciowe w 80% przypadków współtowarzyszą rakowi pęcherzyka żółciowego.

Rozpoznawalność raka jest w wielu przypadkach zbyt późna, ze względu na mało charakterystyczne objawy. Najczęściej występujący wskaźnik to tępy ból pod prawym żebrem, promieniujący do kręgosłupa i okolicy międzyłopatkowej. Wyczuwalny może być też guz w prawym górnym rejonie brzucha. Inne objawy to wymioty, nudności, utrata masy ciała. W zaawansowanym stadium występuje żółtaczka i świąd.

Rozpoznanie raka pęcherzyka żółciowego lekarz ustala na podstawie badań prześwietlających, a mianowicie USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego dróg żółciowych oraz wstecznej cholangiopankreatografii.

Ze względu na to, że wyniki badań laboratoryjnych nie są związane z rakiem bezpośrednio, a jedynie ze zwężeniem dróg żółciowych, konieczne jest obserwowanie zwiększenia stężenia wskaźników nowotworowych w surowicy: CEA i CA19-9.

Ze względu na to, że rak pęcherzyka żółciowego tylko w nielicznych przypadkach jest wyleczalny operacje powinny złagodzić objawy choroby, zwłaszcza spowodowane przez utrudnienie odpływu żółci. Zabieg chirurgiczny w stadium początkowym nowotworu wykonuje się poprzez otwarcie powłok brzusznych i usunięcie guza wraz z sąsiadującymi tkankami. Gdy doszło do nacieków, np. na wątrobę, wycina się też częściowo ten narząd oraz węzły chłonne. W przypadku nacieków na inne narządy, trzustkę i dwunastnicę, usuwa się także te narządy.

Jednak diagnoza większości przypadków wyklucza operacyjne usunięcie raka. Stosuje się wtedy jedynie chemioterapię lub radioterapię, ale ich skuteczność nie ma potwierdzenia w badaniach klinicznych. W tych przypadkach należy skupić się na udrożnieniu dróg żółciowych metodą endoskopową, aby zminimalizować objawy żółtaczki.