Rak prącia

Należy do jednych z najgorszych złośliwych nowotworów narządów płciowych u mężczyzn.

doktorJest nowotworem złośliwym, wywodzącym się z nabłonka prącia. Istnieje wiele rodzajów tego raka, a mianowicie wymieniony wcześniej płaskonabłonkowy oraz podstawnokomórkowy, czerniak, a nawet mięsak.

Zachorowalność na tego raka odnotowuje się najczęściej u mężczyzn w wieku 45-60 lat, jednak wstyd i strach przed wizytą u lekarza powodują, że jest on rozpoznawalny często bardzo zaawansowanym stadium.

Do charakterystycznych objawów należy ból oraz swędzenie pachwin, a także ból podczas oddawania moczu. To powinno zwrócić uwagę na wykonanie badań urologicznych w kierunku zachorowalności na ten nowotwór. Szczególnie, że w Polsce aż 0,5% chorych umiera na to schorzenie. W przypadku naciekającej formy raka może dochodzić do naciekania zmiany na okoliczne tkanki oraz pojawiania się przerzutów do węzłów chłonnych.

Przyczyny dotyczą głównie zaniedbań w higienie osobistej mężczyzn oraz zapadania na różnego rodzaju przypadłości i bagatelizowania ich. Szczególnie, jeżeli chodzi o rakotwórcze działanie wydzieliny gromadząca się pod napletkiem, co stanowi dobrą pożywkę dla bakterii. Przyczyną raka prącia jest zaniedbanie leczenia stulejki, zapalenia żołędzi, jak również częste zmiany partnerów seksualnych. Także palenie papierosów sprzyja wystąpieniu choroby.

Odpowiednia diagnoza onkologa może zahamować postęp raka poprzez zastosowanie chemioterapii, a także laseroterapii i krioterapii.

Potwierdzenie rakowego charakteru zmiany może nastąpić jedynie poprzez pobranie wycinka do oceny histopatologicznej.

Zaawansowane stadium nowotworu wymaga natomiast leczenia chirurgicznego, a w ostateczności amputacji całego narządu wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi. Dlatego ważne jest wczesne wykrycie ewentualnego guzka lub innej zmiany w obrębie prącia oraz dbanie o codzienną higienę intymną.