Rak sromu i pochwy

Rak sromu i pochwy jest najrzadziej spotykaną chorobą wśród nowotworów złośliwych o charakterze ginekologicznym. Największą grupą objętą ryzykiem zachorowania, są kobiety powyżej 70. roku życia.

krzyz Przyczyna zachorowania nie jest znana, jednak, zasadniczą rolę przypisuje się wirusom z grupy Papilloma.

Objawami nowotworu sromu i pochwy, jest swędzenie tych okolic, zaczerwieniona skóra, owrzodzenia lub guzki zlokalizowane na skórze sromu, które się nie goją. Zmiany chorobowe, zwykle bardzo mocno przypominają swym wyglądem kłykciny kończyste. Celem odróżnienia tych dwóch chorób, niezbędnym jest wykonanie biopsji.

Celem zapobieżenia zachorowania na rak sromu lub pochwy, niezbędnym jest wykonywanie w cyklicznych odstępach czasu, badań profilaktycznych u specjalisty ginekologa. A, jeżeli w okolicach sromu, pochwy, zostaną zauważone jakieś zmiany chorobowe, skórne, zaczerwienienia, rany i otarcia pozostające bez przyczyny, należy niezwłocznie udać się do lekarza, celem uzyskania informacji od specjalisty.

Ważnym jest, aby jak najwcześniej poddać się leczeniu, wówczas istnieją większe rokowania wyleczenia raka. Leczenie polega głównie na napromieniowaniu chorobowo zmienionych miejsc oraz wykonaniu zabiegów operacyjnych.

 Rak sromu jest rzadkim nowotworem żeńskich narządów płciowych, gdyż stanowi jedynie 3-5% wszystkich nowotworów u kobiet. Choroba ta atakuje najczęściej kobiety po 60 roku życia i może mieć charakter pierwotny lub wynikać z przerzutów innych nowotworów.

Ten typ nowotworu złośliwego objawia się w pierwszym stadium w postaci zmian przednowotworowych, takich jak leukoplakia, dystrofie sromu lub śródnabłonkowa zmiana dysplastyczna sromu. Może też początkowo nie dawać żadnych objawów, jednak gdy pojawią się świąd warg sromowych większych, bóle w okolicach łechtaczki lub wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu należy zgłosić się do szeregu badań. Niewielka zmiana, która pojawia się w obrębie sromu może sprawiać ból przy dotyku oraz krwawić.

Rozpoznanie zmiany jako nowotworowej odbywa się podczas badania histopatologicznego. Stopień zaawansowania raka sromu warunkuje wybór metody dalszego leczenia.

Oczywiście szybkie wykrycie, tak jak w przypadku innych nowotworów, zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Zastosowanie w procesie klinicznym leczenia ma praktycznie tylko jedna metoda. A mianowicie leczenie chirurgiczne. Może być ono kojarzone z radioterapią albo z chemioterapią, gdyż stosowanie tych metod samodzielnie przy tego rodzaju nowotworze nie daje żadnych rezultatów, a niepotrzebnie znacznie osłabia organizm. Jeżeli chodzi o leczenie operacyjne, to polega ono na całkowitym usunięciu sromu i węzłów chłonnych pachwiny lub nawet udowych. Dodatkowo stosowana jest laseroterapia.

Jeżeli chodzi o drugi z najrzadszych nowotworów narządów płciowych u kobiet, a mianowicie o raka pochwy, to rozwija się on jako zmiana pierwotna, zmiana przerzutowa lub naciek z raka innego narządu rozrodczego. Raka pochwy diagnozuje się najczęściej u kobiet między 45 a 65 rokiem życia, chociaż przyczyny jego powstawania nie są do końca znane.

Za główne czynniki sprzyjające rozwojowi tego nowotworu uważane są przyjmowanie stilbestrolu przez kobietę ciężarną, nieleczone stany zapalne, urazy okołoporodowe oraz przedinwazyjny rak szyjki macicy mogący naciekać na pochwę.

Wczesne wykrycie raka pochwy umożliwiają objawy w postaci bólu brzucha, kręgosłupa, krwistych upławów oraz nieregularnych miesiączek. Zaawansowane stadium rozwoju nowotworu objawia się też trudnościami w oddawaniu moczu.

Leczenie może rozpocząć się po potwierdzeniu charakteru zmiany w wyniku badania histopatologicznego. Polega ono na brachyterapii w nowotworze przedinwazyjnym oraz na radioterapii połączonej z leczeniem chirurgicznym w dalszym stadium zaawansowania.