Rak tarczycy

Należy do grupy nowotworów złośliwych. Zależnie od swojej postaci może dawać rokowanie całkowitego wyleczenia, bądź rokowanie niekorzystne. Jest to choroba rzadka, występująca przeważnie u osób w wieku 40-50 la, chociaż u dzieci stanowi około 10% wszystkich guzów złośliwych.

doktorCzynnikami sprzyjającymi zachorowaniom są przede wszystkim czynniki dziedziczne, ale też poddanie tarczycy promieniowaniu jonizującemu, szczególnie przed 20 rokiem życia.

Rozpoznanie raka tarczycy jest trudne, gdyż nie niesie on za sobą zmian w czynności tego narządu. Pojawiają się guzy, które mogą zwiększać swoje rozmiary, węzły chłonne szyi stają się powiększone, dokucza chrypa, duszność i zaburzenia połykania. Wykrywalność raka tarczycy we wczesnym stadium jest możliwa dzięki badaniu USG, BACC (biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej celowanej), badaniu genetycznemu, badaniu scyntygraficznemu, oznaczeniu markerów Tg (tyreoglobulina), CEA i Kalcytoniny oraz ocenie histopatologicznej pobranego materiału. W dalszym stadium zaawansowania choroby pojawić się może bolesność tarczycy, co jednoznacznie kieruje diagnozę na pojawienie się raka.

Istnieje kilka rodzajów tego nowotworu, zależnie z jakich tkanek są zbudowane: rak zróżnicowany pęcherzykowy i brodawkowaty oraz rak niezróżnicowany (oba z komórek pęcherzykowych tarczycy), rak rdzeniasty z komórek C oraz chłoniak.

W przypadku diagnozy dającej wynik dodatni, czyli wykryciu raka tarczycy, lekarz specjalista prowadzi określone leczenie. Ze względu na charakter tego nowotworu nie ma mowy o leczeniu domowym, pozostaje jedynie hospitalizacja w specjalistycznym ośrodku. Podstawowym etapem w leczeniu raka tarczycy jest zabieg operacyjny. Polega on na częściowej lub całkowitej resekcji tego narządu wraz z powiększonymi węzłami chłonnymi szyi, zależnie od zaawansowania choroby i szerokości ogniska raka. Zabieg chirurgiczny jest podstawą do dalszego etapu, czyli wykorzystania jodu radioaktywnego. Promieniowanie tym pierwiastkiem ma na celu zniszczenie resztek tarczycy pozostałych po operacji oraz sterylizację pozostałych mikroognisk nowotworu (szczególnie przy raku pęcherzykowym i brodawczakowym). Leczeniem wspomagającym jest podanie leków obniżających hormon TSH, co ma zapobiec wznowie choroby.

W przypadku nieoperacyjności guza lub wznowy bo dokonanym zabiegu, promieniowanie jodem ma na celu zmniejszyć objętość guza, spowolnić rozwój nowotworu oraz złagodzić objawy duszności czy dolegliwości bólowe.