Rażenie piorunem

Rażenie piorunem człowieka, sprawia, że poprzez ciało, w kierunku ziemi, w czasie mniejszym niż jedna sekunda, przechodzi prąd stały o wysokim napięciu. Dochodzi do uszkodzenia wątroby, serca, naczyń krwionośnych, wywołując tym samym oparzenia.

krzyzZewnętrznymi objawami, uszkodzeń, są problemy ze świadomością, utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, oddechu, ogólne złe samopoczucie, drgawki, niedowład, pojawiające się zmiany na skórze, oparzenia, ból odczuwalny w okolicach jamy brzusznej, ból klatki piersiowej.

Pierwsza pomoc, w przypadku porażenia piorunem, jest niezbędna i powinna polegać na sprawdzeniu podstawowych funkcji życiowych, sztucznym oddychaniu, masażu serca.

Powstałe oparzenia należy opatrzyć w odpowiedni sposób, przy zastosowaniu jałowych opatrunków, a całe ciało należy zabezpieczyć przed wychłodzeniem. Natychmiast należy wezwać specjalistyczną pomoc lekarską.

Leczenie, polega na zastosowaniu leków przeciwzapalnych.

Poszkodowani, jeszcze długi czas po incydencie, nie będą zdolni do prawidłowego funkcjonowania. Dzieje się tak z uwagi na wystąpienie zmian neurologicznych, wystąpienie zaćmy, powstałe zaburzenia osobowości.

Zmiany, typu zaburzenia prawidłowego rytmu serca, uszkodzenia narządów wewnętrznych, mogą wystąpić w późniejszym czasie. Dlatego, jeżeli porażenie piorunem nie skończyło się zgonem, lecz niewielkimi obrażeniami, niezbędne jest natychmiastowe przewiezienie poszkodowanego do szpitala, celem kontrolowania uszkodzeń wewnętrznych i ogólnego stanu zdrowia chorego.