Rozwarstwienie aorty

Aorta jest żyłą główną. Do jej rozwarstwienia następuje, wówczas, gdy zbyt wysokie jest ciśnienie krwi, która płynie w naczyniu krwionośnym i w efekcie dochodzi do uszkodzeń wewnętrznej warstwy naczynia.

doktorKrew napływa na warstwę środkową, jeśli dojdzie do jej uszkodzenia i warstwy zewnętrznej, dochodzi do pęknięcia naczynia. Taki stan rzeczy, określany jest jako krwawienie z aorty, w efekcie czego poszerzeniu ulega światło całej tętnicy – tego wynikiem jest tętniak.

 

Do rozwarstwienia aorty, dochodzi na skutek, nie tylko ciśnienia tętniczego, ale również wrodzonej wady serca, przy występowaniu zespołu Marfana, w trzecim trymestrze ciąży, u mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia, w przypadku zmian o podłożu miażdżycowym, przy zażywaniu narkotyków.

W teorii medycyny, wyróżnia się dwa typy rozwarstwienia się aorty. Typ A i B. Typ A, związany jest z zmianami powstającymi w okolicach aorty wstępującej, natomiast typ B, dotyczy aorty zstępującej.

U osób z tym schorzeniem, pojawia się ból w klatce piersiowej. Podczas pęknięcia aorty, ból, który się pojawia jest silny i ostry. Objawy, które się pojawiają, są łudząco podobne do tych, które odczuwalne są przy zawale serca. Ból często wędruje w okolice szyi, a innymi, towarzyszącymi objawami, są poty, odczuwanie lęku, wymioty, nudności, niewydolność krążeniowa.

Po rozpoczęciu odczuwania bólu w klatce piersiowej, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Tym bardziej, że tętniak, o którym tutaj mowa, jest groźny dla życia człowieka. Jego zoperowanie, jest niezbędne. Natomiast, jeżeli tętniak nie kwalifikuje się do zoperowania, wówczas, śmiertelność pacjenta wynosi ponad 50 %.

Mało charakterystyczne objawy, sprawiają, że choroba często jest mylona z wieloma innymi, o podobnych objawach.

W celu postawienia prawidłowej diagnozy, niezbędne będzie wykonanie badania USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego. Uzupełniającym badaniem, może być wykonanie angiografii.

Leczenie tętniaka aorty, przebiega poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego.

Kardiochirurg, zajmuje się przeprowadzeniem operacji. W miejsce wyciętego tętniaka, wstawiana jest proteza ze sztucznego tworzywa.