Rwa kulszowa

Rwa kulszowa to ogół przypadłości, objawiających się bólem dolnej części kręgosłupa, włącznie z jego promieniowaniem do kończyn.

doktorW języku potocznym, istnieje zamienne określenie, są to korzonki.

Oprócz, dolegliwości bólowych obejmujących kończynę dolną i okolice lędźwiowe, występują również zaburzenia czucia, w okolicach unerwionych przez uciśnięty korzeń nerwowy. Objawia się to poprzez mrowienie, swędzenie, drętwienie, swoiste „wbijanie szpilek”. Ból, który jest tutaj najbardziej charakterystyczny, może nasilać się przy wykonywaniu silnych ruchów, kichaniu, kaszleniu, a zmniejszać się po odpoczynku.

Leczenie choroby, przebiega w pierwszej kolejności na dostosowaniu się pacjenta do wskazówek, polegających na ograniczeniu aktywności fizycznej, zwłaszcza tej powodującej ból, na unikaniu zginania tułowia, czy podnoszenia przedmiotów o znacznej wadze. Pomocnymi, mogą być ćwiczenia rozciągające, lecz dosyć możliwym jest nawracający ból po ich zaprzestaniu.

W czasie wystąpienia nagłego bólu charakterystycznego dla rwy kulszowej, należy znaleźć pozycję, w której chorego nie będzie nic bolało, lub ból będzie znacznie mniejszy – niektórym pomaga położenie się na boku, innym na wznak, jeszcze innym pozycja stojąca. Pomocnymi, mogą być również okłady z lodu, leki niesteroidowe o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym. Pomoc może być jednak krótkotrwała, dlatego niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Stosowanymi w leczeniu, oprócz leków przeciwbólowych, są również leki mające za zadanie zmniejszenie napięcia mięśni poprzecznie prążkowanych. W zastosowaniu są leki: baklofen, tetrazepam. Ten ostatni ma działanie rozkurczowe. Pomocne są również ćwiczenia fizykoterapii.