Rybia łuska

Rybia łuska, to choroba należąca do grupy chorób genetycznych. Jej nazwa, nie obrazuje w odpowiedni sposób objawów choroby, gdyż pojawiające się łuski nie nachodzą jedna na drugą jak u ryb.

doktor2Przypominają raczej swoją formą skórę gada. Spośród odmian choroby, większość ma podłoże genetyczne. Jedynie rybia łuska nabyta, to choroba nabyta.

 

Można wyróżnić kilka rodzajów choroby.

Pierwszym jest rybia łuska zwykła, która pojawia się raz na 1000 osób. Aby, choroba się ujawniła, potrzebny jest tylko jeden gen, który decyduje o pojawieniu się choroby. Pierwsze objawy pojawiają się około trzeciego roku życia, w postaci łusek białawych, drobnych, zlokalizowanych na całej powierzchni ciała. Kolejnym rodzajem choroby, jest rybia łuska sprzężona z płcią – występuje jedynie u mężczyzn. Rola kobiety sprowadza się tutaj do przenoszenia choroby, jednak sama nie choruje. Objawy występują już od urodzenia nasilają się wraz z wiekiem. Chorobie mogą towarzyszyć: zaćma, głuchota, skurcze mięśniowe.

Rozróżnić można jeszcze rybią łuskę jeżastą, arlekinową – są one również dziedziczone.

Jedyną formą nie dziedziczoną, jest rybia łuska nabyta – objawy podobne są do zwykłej rybiej łuski. Pojawia się głównie w stanach wyniszczenia organizmu, zespołach złego wchłaniania, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, chorobach wątroby.

Nie ma skutecznego leku, mogącego wyeliminować chorobę z organizmu.

Leczenie odbywa się na zasadzie łagodzenia objawów. Przyjmowane są leki zewnętrzne i doustne. Osoba chora, przez całe swoje życie powinna przyjmować retinoidy aromatyczne w formie tabletek – ich odstawienie powoduje nawrót choroby. Zewnętrznym sposobem na objawy, jest stosowanie maści mających właściwości złuszczające, na bazie kwasu salicylowego i mocznika, wskazanym są również kąpiele z dodatkami sody, soli kuchennej. Wskazane jest również stosowanie kremów, maści i aerozoli zawierających sterydy. Leczenie zewnętrzne jest jednak mniej skuteczne.

Ten wpis został opublikowany w skóry dnia , przez .