Rzucawka

Rzucawka, znana jest również w teorii medycyny pod nazwą gestoza lub rzucawka porodowa. Jest to stan bezpośrednio zagrażający dziecku i matce.

problemyMedycyna, nie wykryła dotychczas czynników, które są odpowiedzialne za pojawienie się rzucawki. Brane jest pod uwagę kilka czynników: problemy w naczyniach krwionośnych, zła dieta, zaburzenia neurologiczne oraz podłoże genetyczne.

Czynniki, te nie zostały naukowo potwierdzone, aczkolwiek wiadomym jest, że objawy rzucawki występują, zaraz po stanie przedrzucawkowym, a najbardziej narażoną grupą kobiet, są te, u których zdiagnozowano ciężki stan przedrzucawkowy, które miały nieodpowiednie wyniki badań krwi, występowały u nich bóle głowy, problemy z widzeniem, miały ciśnienie na bardzo wysokim poziomie. Dodatkowymi objawami u pacjentek była pierwsza ciąża, wiek powyżej 35. roku życia lub wręcz przeciwnie nastoletni, ciemny kolor skóry, ciąża mnoga, nieprawidłowa dieta związana z przyjmowaniem nadmiaru lub niedoboru pożywienia.

Same objawy rzucawki, poprzedzone są objawami stanu przedrzucawkowego. Rozpoczyna się to silnymi bólami głowy, mięśni, problemami ze wzrokiem, wzdęciami. Ponadto, charakterystycznym jest wysokie ciśnienie krwi, pojawienie się białka w moczu, zatrzymaniem się płynów w organizmie kobiety.

Sama rzucawka, to napady drgawkowe, podobne do tych, spotykanych przy padaczce, kończące się utratą przytomności. Podczas łagodnej postaci choroby, ciężarna odzyskuje po chwili przytomność lub stanem następnym jest śpiączka, po której jednak zostaje wybudzona w ciągu kilku minut. W przypadku cięższej formy rzucawki, po śpiączce, pojawia się uszkodzenie nerek, wątroby, siatkówki oka, może nawet dojść do uszkodzenia mózgu.

Celem przedwczesnego wykrycia stanu przedrzucawkowego, niezbędna jest cykliczna opieka prenatalna, która pozwoli określić objawy, zanim rozwinie się zatrucie ciążowe. Opieka taka obejmuje swym zakresem, między innymi kontrolowanie ciśnienia krwi oraz wykluczenie możliwości pojawienia się białka w moczu.

Najlepsze działanie w leczeniu rzucawki ma magnez, który powinien być uzupełniany w diecie i poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów. Przy zdiagnozowaniu stanu przedrzucawkowego, stosowanymi są leki na nadciśnienie. W przypadku, gdy leczenie przyniesie odpowiednie skutki, można poczekać na naturalny poród. Jednak, gdy okaże się nieskuteczne, należy wywołać sztuczny poród.

Śmiertelność wśród ciężarnych, u których zdiagnozowano rzucawkę, wynosi do 10%, a u dzieci mających się narodzić, prawdopodobieństwo, jest jeszcze większe i dochodzi nawet do ¼.

Stan choroby, tuż przed jej wystąpieniem, zwany jest stanem przedrzucawkowym. Charakterystycznym, dla niego jest wystąpienie silnego bólu głowy, mięśni, problemów z widzeniem, również wzdęć. Ponadto, kobieta ma również wysokie ciśnienie krwi, w moczu występuje białko, możliwe jest również zatrzymanie nadmiaru płynów w organizmie, objawiające się obrzękiem.

Następstwem, jest już sama choroba, rzucawka, podczas której występują drgawki o podobnym przebiegu do padaczki. Końcowym efektem jest utrata przytomności. W przypadku wystąpienia łagodnej formy choroby, kobieta może po chwili odzyskać przytomność lub przejść w śpiączkę, po której może się wybudzić w przeciągu kilku minut. Jednak, istnieją również cięższe przypadki, w których, może wystąpić atak konwulsyjny. Jego następstwem jest uszkodzenie nerek, wątroby, siatkówki ocznej, może nawet mózgu.

 

Najbardziej podatną grupą osób, na wystąpienie choroby są kobiety, które skończyły 35 rok życia lub wręcz przeciwnie, będące nastolatkami, będące pierwszy raz w ciąży, posiadające ciemny kolor skóry, chorujące na cukrzycę, mające wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek, takie które przestrzegają nieprawidłowej diety, lub urodzą dwa lub więcej dzieci.

 

Opieka medyczna, pozwala na wczesne zdiagnozowanie i leczenie stanu przedrzucawkowego, zanim dojdzie do rozwoju objawów zatrucia ciążowego. Podczas wizyt u lekarza, prowadzonych jest szereg badań, mających na celu wykluczenie lub zdiagnozowanie choroby. Należą do nich USG płodu, macicy, płynu owodniowego. Przeprowadzane w ciąży badania krwi, obejmują swym zasięgiem morfologię krwi, badanie stężenia glukozy we krwi. Prowadzone jest również badanie moczu, które pozwoli na zdiagnozowanie stanu przedrzucawkowego.

 

Leczenie przebiega, poprzez uzupełnianie diety naturalnymi produktami zawierającymi magnez oraz ich suplementami. Jeżeli zdiagnozowany jest stan przedrzucawkowy, zastosowanie mają leki na nadciśnienie.

Jeżeli, leczenie będzie skuteczne, można poczekać do naturalnego porodu. Jednak, gdy będzie ono nieskuteczne, trzeba wywołać poród. W chorobie istnieje znaczne prawdopodobieństwo śmierci i dziecka i matki.