Shopoholizm

Shopoholizm, jest angielską wersją polskiej choroby – zakupoholizmu. Choroba o podłożu psychicznym, jest dosyć nową przypadłością o charakterze obsesyjnym.

zakupoholizmShopoholizm, jest traktowany podobnie jak alkoholizm, czy depresja do chorób psychicznych, gdzie to właśnie w psychikę „trzeba uderzyć”, aby wyleczyć pacjenta z nałogu.

Obsesyjne dokonywanie zakupów, jest czymś uciążliwym nie tylko dla samego chorego, ale również dla jego najbliższych. Ogólna dostępność w Internecie, promocje pojawiające się w sklepie kuszą i zachęcają do dokonywania zakupów. Taka jest obecna sytuacja na rynku i prawo konsumenta. Jednak nie zmienia to faktu, iż musowe dokonanie zakupu nawet niepotrzebnej rzeczy o charakterze obsesyjnym, jest chorobą.

Objawami shopoholizmu jest obsesja na temat zakupów i dokonywanie ich z dużą częstotliwością. Nie ma tutaj żadnych reguł, gdyż jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji i stanu psychicznego.

Pacjent, dopóki ktoś nie uświadomi go, że obsesyjne dokonywanie zakupów nie jest czymś normalnym, nie widzi w tym żadnego problemu. Z reguły osobami, zauważającymi pojawiające się zaburzenia, są osoby najbliższe. Najbliższe grono znajomych, w którym się obracamy, rodzina – to oni w pierwszej kolejności zauważają jakieś odchylenie od normy.

Wydawałoby się, że shopoholizm dotyka tylko kobiety, nie ma uwarunkowań, co do płci i problem ten może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Osoba chora, nie jest w stanie sama zauważyć problemu, dlatego tak ważnym jest reakcja ze strony najbliższych i nie bagatelizowanie choroby.

Uświadomienie i zaznaczenie choroby o podłożu obsesyjnym, jest podstawą i pierwszym krokiem w podjęciu leczenia.

Nie ma potrzeby udawania się od razu do lekarza. Warto na samym początku uświadomić samemu sobie, że poradzi sobie z tym problemem. Wszystko uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby, stanu psychicznego i posiadania silnej woli.

Jeżeli, chory nie poradzi sobie z problemem, należy udać się do lekarza specjalisty. Pomocnym tutaj będzie psycholog lub psychiatra.